3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4570, Clear, 12 in x 50 yd, 1 Roll/Case
| UPC | 00051138961039 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334802 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ4570 Low Profile is designed for indoor use and low to medium temperature performance. This product offers temperature resistance up to 158°F and can be used with metals such as aluminum and stainless steel; as well as glass, many plastics (polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS) powder coated paints and medium to low surface energy materials.
Recommended Applications:
Graphic panels Display shelves Light-weight access panels Cushions Components
Decorative acoustic panels
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ4570 Low Profile consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. To fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Reattaches in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Clear, low profile, polyolefin fastener is half the thickness of standard 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners and is self-mating
- Interlocking mushroom-shaped heads provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Low surface energy acrylic adhesive bonds well to a variety of substrates including metals, powder-coated paints and a broad range of plastics
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 158°F (70°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7010334802 |
|---|---|
| Part number | SJ4570 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, Low Profile, SJ4570, low surface energy adhesive, clear polypropylene, indoor use, low to medium temperature performance, 158F temperature resistance, metals, aluminum, stainless steel, glass, many plastics, polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS, powder coated paints, alternative to screws, alternative to bolts, hidden fastener, smooth aesthetic appearance, interlocking mushroom-shaped heads, strong fastening, reliable fastening, durable fastening, multiple closures, acrylic adhesive, variety of substrates, audible snap, snug fit, design flexibility, graphic panels, display shelves, light-weight access panels, cushions, components, decorative acoustic panels, high tensile strength, cleaving, peeling open, versatile reclosable fastening, easily removable, traditional fastening methods, automotive, commercial solutions, design, construction, electronics, energy, manufacturing, transportation, aerospace, bonding, assembly |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Transparent |
| Application | Attaching Graphics |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | SJ4570 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 10.025 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2027.9999516691946 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 22.101341784033977 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 22.101341784033977 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 33232.965 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.025 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4095.8124042232334 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.321804046218855 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.101341784033977 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67118.34 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.125 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.025 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.085 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 45.085 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88703.99847098907 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 302.99892390165206 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 265.2161014084077 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1453598.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 120.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.76 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |

