3M™ Drywall Sanding Sponge CP-042, Single Angle, 2 7/8 in x 4 7/8 in x 1 in, Fine, 1/pk, 24 ea/cs
3M™ Detail Area/Angled Drywall Sanding Sponge is ideal for sanding drywall and plaster during spot repair. When finished, simply rinse and reuse. Available in fine grade.
Special Price
$3.56
Regular Price
$4.18
| UPC | 00051115070563 |
|---|---|
| 3M ID | 7100101555 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Sanding Sponges are designed for sanding wood, paint, metal, plastic or drywall. This sponge features conventional 3M abrasives and is made with durable, flexible foam. The block shape makes it easy to hold and sands flat, contoured, or irregular surfaces. Sanding is an integral step in preparing a surface to receive a coating. For the best sanding results, sand with the grain of the surface and work through a sequence of grits, from coarse to very fine, skipping no more than one grit between each sanding step.
- IDEAL FOR MODERATE SANDING AND SMOOTHING of joint compounds
- DESIGNED FOR SANDING IN CREVICES AND CORNERS - also great for sanding flat or contoured surfaces
- SINGLE ANGLE
- Best for detail sanding of small to medium areas
- Conforms for easy use
- Rinse and resuse for longer life
- Made from durable foam
- Block shape makes it easy to hold
- Suitable for wet or dry sanding
- Can also be used to sand surfaces such as wood, metal and plastic
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Fine Grit
- Package contents: 1 sponge
| 3M ID | 7100101555 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Sanding Sponges |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.63 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 36.786 G |
| Base - Metric Height Dimension | 143.002 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 28.575 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.1680955172934 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08109924776732906 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07029880154289192 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.63 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.125 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 363.27 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 31.887 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 143.002 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.575 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 577.3231861424352 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.7559987395731547 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6871712370294059 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.275984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.873622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9460.632 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1250.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 765.288 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.401 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.999 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94464.75585864557 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 426.99792326753646 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 242.95161755035693 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.92913385826772 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.548 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 110.201 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.192 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3456 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3456 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


