3M™ Drywall Sanding Screens 99438, 4 3/16 in x 11 1/4 in, 120 grit, 10 sheets/pk, 10 pks/cs
Drywall Sanding Screen is made to fit most drywall sanding tools. Made with a sharp synthetic mineral for long-lasting performance. Waterproof and can be rinsed for reuse. Features an open mesh cloth backing which reduces loading.
Special Price
$16.25
Regular Price
$19.12
| UPC | 00051144994380 |
|---|---|
| 3M ID | 7010331884 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Drywall Sanding Screens are designed for sanding drywall joints, patching compounds and plaster. The abrasive is waterproof with a sharp synthetic material that cuts fast. This versatile product can also be used on wood, metal, plastic and painted surfaces.
- IDEAL FOR FINAL SURFACE SANDING and finishing prior to painting
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for effective drywall sanding
- CUTS FAST
- Mesh screen resists tearing
- Resists clogging for longer life
- Waterproof screen can be used wet or dry
- Intended for sanding drywall, plaster and spackling compounds
- Can be used for sanding wood, metal, plastic and painted surfaces
- Pre-cut sheet screen will fit most drywall sanding tools
- 120 grit
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Package contents: 10 screens
- Size: 4-3/16 in X 11-1/4in
| 3M ID | 7010331884 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Sanding Screens |
| Grit | 120 |
| Product Sub-Category | Drywall Sanding Screens |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 11.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.374015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 259.455 G |
| Base - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.11 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.671323185166056 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5720003623517741 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5030948823058906 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.374015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.519 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 228.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.11 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 460.40834404503454 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.150897114958084 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.030948823058907 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.062992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7544.741 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.79 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.282 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.86 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91485.91840490767 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1063.9993790018998 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 845.1994022738962 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1499185.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 383.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.265 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


