3M™ Drywall Sanding Screens 9089NA-CC, 4 3/16 in x 11 1/4 in, Fine Grit, 2 screens/pk, 20 pks/cs
Special Price
$3.24
Regular Price
$3.82
| UPC | 00051131502154 |
|---|---|
| 3M ID | 7100293537 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Drywall Sanding Screens are designed for sanding drywall joints, patching compounds and plaster. The abrasive is waterproof with a sharp synthetic material that cuts fast. This versatile product can also be used on wood, metal, plastic and painted surfaces.
- IDEAL FOR FINAL SURFACE SANDING and finishing prior to painting
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for effective drywall sanding
- CUTS FAST
- Mesh screen resists tearing
- Resists clogging for longer life
- Waterproof screen can be used wet or dry
- Intended for sanding drywall, plaster and spackling compounds
- Can be used for sanding wood, metal, plastic and painted surfaces
- Pre-cut sheet screen will fit most drywall sanding tools
- Fine Grit
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Package contents: 2 screens/pk, 20 pks/cs
- Size: 4-3/16 in X 11-1/4in
| 3M ID | 7100293537 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Sanding Screens |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Thailand |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 12.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.875 |
| Base - Metric Gross Weight | 55.565 G |
| Base - Metric Height Dimension | 307.975 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 123.825 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.376611209915334 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12249985598302723 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0469981450525722 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.125 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.875 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 120.881 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 21.318 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 307.975 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 123.825 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 290.0624541406563 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.776999974668886 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9399629010514441 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4753.272 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1259.626 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 426.36 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100200.98780355041 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 807.99860015282 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 263.1900532189287 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.642 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.381 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.264 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


