3M™ Drywall Hand Sander, DRHS-008, 3.25 in x 8.75 in, 4/cs
3M ™ Drywall Pole Sander is ideal for sanding drywall and painted walls. Use with 3M conventional drywall pole sanding sheets.
Special Price
$12.08
Regular Price
$14.22
| UPC | 00051131188938 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047582 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M ™ Drywall Hand Sander is ideal for sanding drywall and painted walls. Use for hard to reach areas and flat wall sanding. Sheets attach easily to sanding tool.
- Quick clip attach and release system
- Comfortable handle
- Simple To Use
- Use with 3M™ drywall sanding sheets and screens
- Size: 3.25 in x 8.75 in
- Includes 1 Drywall Hand Sander
- Color: Yellow and Black
- For the best results, sand with the grain of the surface and work through a sequence of grits, from coarse to very fine, skipping no more than 1 grit between each sanding step (sanding sheet not included)
| 3M ID | 7000047582 |
|---|---|
| Keywords | 75050050014 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 239.043 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.26 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.47933613977464 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5269996053945969 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5000084106353023 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 286.435 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 226.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.26 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 712.9115990515446 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.79105223926055 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9995927180168396 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11682.528 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.266 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.907 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.286 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.368 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.111 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78049.36869716259 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 268.96395986555063 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 168.00326689798595 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.58267716535433 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.279 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 76.205 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.98 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 336 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


