3M™ Drywall Hand Sander DRHS-0011, 3 5/16 in x 9 1/4 in
3M ™ Drywall Pole Sander is ideal for sanding drywall and painted walls. Use with 3M conventional drywall pole sanding sheets.
Special Price
$12.08
Regular Price
$14.22
| UPC | 00051141922966 |
|---|---|
| 3M ID | 7010371095 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M ™ Drywall Hand Sander is ideal for sanding drywall and painted walls. Use for hard to reach areas and flat wall sanding. Sheets attach easily to sanding tool.
- QUICK CLIP ATTACH and release system
- COMFORTABLE HANDLE
- SIMPLE TO USE
- Use with 3M™ drywall sanding sheets and screens
- ideal for sanding drywall and painted walls
- Package Contents: 1/pack
- For the best results, sand with the grain of the surface and work through a sequence of grits, from coarse to very fine, skipping no more than 1 grit between each sanding step (sanding sheet not included)
| 3M ID | 7010371095 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 299.371 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.26 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.47933613977464 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6600000789254898 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3200009735613498 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 286.435 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 145.15 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.26 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 713.639734366083 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.062999053533462 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2800038942453993 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11694.46 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1389.353 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 580.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78110.39244125733 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 287.99646695997114 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 107.51944526756479 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.77952755905512 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.28 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 48.77 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.985 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 336 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


