3M™ Dry LayUp Adhesive 2.0 W7900, 14.7 oz, US (P), 12 Canister/Case
3M™ Dry Layup Adhesive 2.0 was designed to reduce the amount of time required for dry layup of fiberglass. Building on the benefits of 3M™ Dry Layup Adhesive 1.0, 3M™ Dry Layup Adhesive 2.0 helps improve final composite properties with its soluble chemistry and visual characteristics with its innovative colour-changing technology.
Special Price
$30.62
Regular Price
$36.02
| UPC | 04054596891999 |
|---|---|
| 3M ID | 7100248667 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A sprayable, soluble, synthetic elastomer-based adhesive, 3M™ Dry Layup Adhesive 2.0 is designed for bonding and holding glass fabrics and other materials in place during the layup and infusion process and helps reduce the amount of time required for the layup process. Its innovative chemistry may have less effect on the composite properties. Green colour allows control of the application level and disappears after the infusion process for improved visual characteristics.
- Sprayable, high-tack and fast-drying synthetic elastomer adhesive
- High coverage and long working time
- Particle spray pattern and green colour provide a visual check of spray level for a more consistent application
- Colour-change technology disappears after the infusion process for improved visual characteristics
- Soluble chemistry may reduce the impact on composite properties
- Work time range from 15 seconds to 15 minutes
- Robotic application possible
| 3M ID | 7100248667 |
|---|---|
| Part number | W7900 |
| Keywords | 3M Dry Layup Adhesive 2.0, 3M Dry Layup Adhesive, Dry Layup Adhesive, 3M Dry Layup Adhesive 2, synthetic elastomer based adhesive, sprayable synthetic elastomer based adhesive, sprayable adhesive, sprayable elastomer adhesive, sprayable synthetic adhesive, solvent based adhesive, sprayable solvent based adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9.842519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.598425197 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.598425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 524.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 250.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 66.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 66.45485731916345 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1552222538487584 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9005883410252249 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.84251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5984251968503935 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.089 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 408.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 250.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 66.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 976.0137630511482 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.255089872874183 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.807060092302699 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.149606299212598 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15.994 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.466 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.902 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 282.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 274.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 207.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 58055.5491819645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 671.6515094819606 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 486.31770415362143 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.01574803149607 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 951.36 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 220.59 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 991.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


