3M™ Dry Layup Adhesive 1.0 09093, 200.6 Liter, red, 1 drum /Case
3M™ Dry Layup Adhesive 1.0 is a sprayable, synthetic elastomer-based adhesive and is designed to reduce the amount of time required for dry layup of fiberglass. Ideal for robotic application. It also helps to reduce wrinkles, which can be a major source of failures. Red colour allows control of the application level
Special Price
$7,430.45
Regular Price
$8,741.70
| UPC | 00051131090934 |
|---|---|
| 3M ID | 7010307745 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This sprayable, high tack, and fast-drying adhesive is a synthetic elastomer-based formulation for bonding/holding glass fabrics and roving, other reinforcements, and other materials (i.e. flow media) in place during the infusion process. Its particle spray pattern and colour provide a visual check of spray level for a more consistent application.
- Sprayable, high-tack and fast-drying synthetic elastomer adhesive
- High coverage and long working time
- Particle spray pattern and red color provide a visual check of spray level for more consistent application
- Robotic application possible
| 3M ID | 7010307745 |
|---|---|
| Part number | PN09093DLUA53GAL |
| Keywords | 3m dry layup adhesive, solvent based adhesive, 3m spray adhesive, fast-drying adhesive, sprayable adhesive, synthetic elastomer based adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 183.715 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.605 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.605 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19789.87816243349 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 405.0222449729479 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 356.57345823519915 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.818897637795274 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 324.298 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 183.715 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 161.739 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.605 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.605 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90014.40404455613 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1670.9981254755232 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1426.2938329407966 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.9 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1475071.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 646.956 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.346 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


