3M™ Double Sided Cloth Tape 97056, 59 in x 36 yd, 1 Roll/Case
| UPC | 00051125659802 |
|---|---|
| 3M ID | 7010368644 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Securing Polyethylene Film to Brick and Cinder Block Walls
The flexibility and thickness of 3M™ Double Sided Cloth Tape 97056 help enhance its sealing ability to rough and textured surfaces. Commonly used to install and hold down carpeting, it can also be used in securing polyethylene film to brick and cinder block walls and for splicing polysheeting during fabrication of pressurized environments. This high performance tape exhibits very good adhesion to a wide variety of substrates, including rough and textured surfaces.
Recommended Applications
Installing and holding down carpeting Securing polyethylene film to brick and cinder block walls Splicing polysheeting during fabrication of pressurized environments Adheres to irregular surfaces like brick and concrete block
Can be used as a thick aggressive splicing tape
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that is removed at the time of application. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in electronics, automotive, aerospace, general industrial, and fabrication markets.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Ideal for securing polyethylene film to brick and cinder block walls
- 11 mil double sided cloth tape with high adhesion for bonding to irregular surfaces
- Woven cloth carrier material adds dimensional stability
- Offers excellent quick stick and peel properties
- Features aggressive 4 mil rubber adhesive, excellent for splicing
- 55# glassine release liner provides moisture resistance during storage
| 3M ID | 7010368644 |
|---|---|
| Part number | 97056 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 97056 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Italy |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 17.204 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.498 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4708.134416268833 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 37.928327586286336 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 36.94727051956363 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 77152.5 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.759 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4708.134416268833 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.928327586286336 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 36.94727051956363 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 60.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 77152.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.204 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.759 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 152.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84239.99564534563 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 641.9993352180946 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 591.1563283130181 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 65.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 36.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 36.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1380446.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.144 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 165.1 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 91.44 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 91.44 CM |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


