3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4052, Black, 1/2 in x 72 yd, 31 mil, 18 Roll/Case
| UPC | 00021200146671 |
|---|---|
| 3M ID | 7010372133 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Bonding
3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4052 is a 1/32 in. thick tape manufactured with 3M™ Adhesive 100 for a strong, permanent bond that works well with the open cell foam structure to produce high shear strength. This tape offers an ideal solution for a wide selection of bonding issues on various surfaces. This includes both interior and exterior applications where the tape will be protected from the environment.
This tape features a conformable foam and adhesive combination which provides long-term holding at temperatures up to 220°F (104°C). By using a robust, green plaid, densified kraft paper liner, this tape provides you with reliable performance for industrial applications, such as die-cutting and automated dispensers. The liner also helps reduce edge roll and protects the tape from humidity extremes.
Recommended Applications
General interior and exterior mounting applications where the tape will be protected from the environment Bond window to microwave oven doors Mount interior signs and nameplates Mounting dispensers and air fresheners Bond acoustic panels to walls Attach wire clips to various surfaces
Mount corner protectors
Enduring Bond
3M™ Adhesive 100 is a firm, acrylic, pressure sensitive adhesive system that features high ultimate bond strength, very good high temperature, solvent resistance and very high shear holding power. Bond strength increases substantially with natural aging. 3M™ Adhesive 100 is well known in the industry for environmental and chemical resistance. For many applications, any one of the products in this grouping will perform satisfactorily when exposed to different chemicals or temperatures. The adhesive offers excellent bond to metal and high surface energy plastics and good temperature and chemical resistance.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in construction, fabrication, arts, and hobby.
- Black, 0.031 in. (0.8 mm) open-cell, flexible urethane foam carrier
- High shear adhesive with high temperature resistance
- Durable foam is ideal for interior mounting applications
- Ideal for bonding, attaching, and mounting
- The foam dampens and prevents vibration
| 3M ID | 7010372133 |
|---|---|
| Part number | 4052 |
| Keywords | 3M, 3M Double Coated Urethane Foam Tape, double coated tape, urethane foam tape, high shear strength tape, interior mounting tape, exterior mounting tape, flexible foam tape, high temperature resistant tape, durable foam tape, bonding tape, attaching tape, mounting tape, vibration dampening tape, open-cell foam tape, pressure sensitive adhesive tape, industrial adhesive tape, conformable foam tape, high bond strength tape, chemical resistant tape, metal bonding tape, plastic bonding tape, nameplate mounting tape, soap dispenser mounting, air freshener mounting, acoustic panel bonding, wire clip attachment tape, corner protector mounting, die-cutting tape, automated dispenser tape, commercial mounting tape, construction bonding tape, manufacturing adhesive tape, transportation bonding, appliance tape, building maintenance tape, heavy industrial tape, marine adhesive tape, metalworking tape, personal recreation vehicle tape, rail bonding tape, environmental resistant adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Urethane |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 4052 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.499 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 29.489 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 29.49 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.1001066883025392 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9612154631260662 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 11.609842519685039 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 11.61023622047244 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.039 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.436 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 29.489 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 29.49 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1903.3360704516685 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.297960479361677 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.312901449378437 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31190.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.207 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.853 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.924 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95316.31779798993 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 761.9991491479453 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 623.2644521776238 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1561954.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 282.708 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.091 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

