3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4032, Off White, 1/4 in x 72 yd, 31 mil, 36 Rolls/Case
| UPC | 00021200033575 |
|---|---|
| 3M ID | 7010331685 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Bonding
3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4032 is a 1/32 in. thick tape manufactured with 3M™ Adhesive 100 for a strong, permanent bond that works well with the open cell foam structure to produce high shear strength. This tape offers an ideal solution for a wide selection of bonding issues on various surfaces. This includes both interior and exterior applications where the tape will be protected from the environment.
This tape features a conformable foam and adhesive combination which provides long-term holding at temperatures up to 220°F (104°C). By using a robust, green plaid, densified kraft paper liner, this tape provides you with reliable performance for industrial applications, such as die-cutting and automated dispensers. The liner also helps reduce edge roll and protects the tape from humidity extremes.
Recommended Applications
General interior and exterior mounting applications where the tape will be protected from the environment Mount interior signs and nameplates Mounting dispensers and air fresheners Bond acoustic panels to walls Attach wire clips to various surfaces
Mount corner protectors
Enduring Bond
3M™ Adhesive 100 is a firm, acrylic, pressure sensitive adhesive system that features high ultimate bond strength, very good high temperature, solvent resistance and very high shear holding power. Bond strength increases substantially with natural aging. 3M™ Adhesive 100 is well known in the industry for environmental and chemical resistance. For many applications, any one of the products in this grouping will perform satisfactorily when exposed to different chemicals or temperatures. The adhesive offers excellent bond to metal and high surface energy plastics and good temperature and chemical resistance.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in construction, fabrication, arts, and hobby.
- Off-white, 0.031 in. (0.8 mm) open-cell, flexible urethane foam carrier
- High shear adhesive with high temperature resistance
- Durable foam is ideal for interior mounting applications
- Ideal for bonding, attaching, and mounting
- The foam dampens and prevents vibration
| 3M ID | 7010331685 |
|---|---|
| Part number | 4032 |
| Keywords | 3M, double coated urethane foam tape, 3M tape, 3M Double Coated Urethane Foam Tape 4032, high shear strength tape, mounting interior signage, mounting nameplates, mounting soap dispensers, mounting air fresheners, open cell foam tape, high temperature resistant adhesive, interior mounting applications, foam bonding tape, vibration dampening tape, durable foam tape, conformable foam tape, industrial foam tape, die-cutting tape, automated dispenser tape, edge roll reduction, humidity protection, pressure sensitive adhesive tape, acrylic adhesive tape, long-term holding tape, highly adhesive tape, environmental resistant tape, chemical resistant tape, metal bonding tape, plastic bonding tape, construction tape, fabrication tape, hobby tape, arts tape, automotive tape, commercial solutions tape, electronics tape, energy tape, manufacturing tape, safety tape, transportation tape, appliance bonding tape, building maintenance tape, repair tape, defense tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Urethane |
| Color Family | White |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Off-white |
| Product Number | 4032 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 245.306 G |
| Base - Metric Length Dimension | 65.836 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.006 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 52.8704226699792 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5408071568752358 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.48764929621721814 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 866.391 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 221.194 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1903.3360704516685 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.46902237354654 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.555409937781803 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31190.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.831 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.963 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.924 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95558.39899081373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 735.9978299458609 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 631.992553137523 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1565921.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 286.667 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.396 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

