3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4016, Off White, 1/2 in x 36 yd, 62 mil, 18 Roll/Case
| UPC | 00021200064531 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048478 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Bonding
3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4016 is a 1/16 in. thick tape manufactured with 3M™ Adhesive 100 for a strong, permanent bond that works well with the open cell foam structure to produce high shear strength. This tape offers an ideal solution for a wide selection of bonding issues on various surfaces. This includes both interior and exterior applications where the tape will be protected from the environment.
This tape features a conformable foam and adhesive combination which provides long-term holding at temperatures up to 220°F (104°C). By using a robust, green plaid, densified kraft paper liner, this tape provides you with reliable performance for industrial applications, such as die-cutting and automated dispensers. The liner also helps reduce edge roll and protects the tape from humidity extremes.
Recommended Applications
General interior and exterior mounting applications where the tape will be protected from the environment Mount interior signs and nameplates Mounting dispensers and air fresheners Bond acoustic panels to walls Attach wire clips to wall surfaces
Mount corner protectors
Enduring Bond
3M™ Adhesive 100 is a firm, acrylic, pressure sensitive adhesive system that features high ultimate bond strength, very good high temperature, solvent resistance and very high shear holding power. Bond strength increases substantially with natural aging. 3M™ Adhesive 100 is well known in the industry for environmental and chemical resistance. For many applications, any one of the products in this grouping will perform satisfactorily when exposed to different chemicals or temperatures. The adhesive offers excellent bond to metal and high surface energy plastics and good temperature and chemical resistance.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in construction, fabrication, arts, and hobby.
- Off-white, 0.0625 in. (1.6 mm) open-cell, flexible urethane foam carrier
- High shear adhesive with high temperature resistance
- Durable foam is ideal for interior mounting applications
- Ideal for bonding, attaching, and mounting
- The foam dampens and prevents vibration
| 3M ID | 7000048478 |
|---|---|
| Part number | 4016 |
| Keywords | 3M, Double Coated Urethane Foam Tape, 3M Adhesive 100, open-cell foam tape, high shear strength, mounting interior signage, mounting nameplates, mounting soap dispensers, mounting air fresheners, high temperature resistance, interior mounting applications, bonding applications, attaching applications, vibration dampening, conformable foam, exterior applications, industrial applications, die-cutting, automated dispensers, reducing edge roll, humidity resistance, general mounting applications, bonding acoustic panels, attaching wire clips, mounting corner protectors, pressure sensitive adhesive system, high bond strength, solvent resistance, chemical resistance, high surface energy plastics, double coated tape, peel-away liner, tape dispensers, construction tape, fabrication tape, hobby tape, |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Urethane |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 55.85 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.42 mm |
| Color Family | White |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Off-white |
| Product Number | 4016 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 10.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 234.053 G |
| Base - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 26.67 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 55.10444091754325 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5159985385115715 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5158816935126136 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 10.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.903 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 234.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 26.67 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1897.618755867433 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.12893499509262 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.285870483227043 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31096.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.048 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.212 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 429.9014112605113 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 334.29133739617356 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 151.632 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

