3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4004, Off White, 1/4 in x 18 yd, 250 mil, 36 Roll/Case
| UPC | 00021200033919 |
|---|---|
| 3M ID | 7010369073 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Bonding
3M™ Double Coated Urethane Foam Tape 4004 is a 1/4 in. thick tape manufactured with 3M™ Adhesive 100 for a strong, permanent bond that works well with the open cell foam structure to produce high shear strength. This tape offers an ideal solution for a wide selection of bonding issues on various surfaces. This includes both interior and exterior applications where the tape will be protected from the environment.
This tape features a foam and adhesive system which provides long-term holding at temperatures up to 220°F (104°C). By using a robust, green plaid, densified kraft paper liner, this tape provides you with reliable performance for industrial applications, such as die-cutting and automated dispensers. The liner also helps reduce edge roll and protects the tape from humidity extremes.
Recommended Applications
General interior and exterior mounting applications where gap filling is needed Mounting interior signs and nameplates
Electronic applications where a thicker foam tape is needed
Enduring Bond
3M™ Adhesive 100 is a firm, acrylic, pressure sensitive adhesive system that features high ultimate bond strength, very good high temperature, solvent resistance and very high shear holding power. Bond strength increases substantially with natural aging. 3M™ Adhesive 100 is well known in the industry for environmental and chemical resistance. For many applications, any one of the products in this grouping will perform satisfactorily when exposed to different chemicals or temperatures. The adhesive offers excellent bond to metal and high surface energy plastics and good temperature and chemical resistance.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, foam, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in industrial, construction, fabrication, arts, and hobby.
- Off-white, 0.250 in. (6.4 mm) open-cell, semi-rigid urethane foam carrier
- High shear adhesive with high temperature resistance
- Durable foam is ideal for interior mounting applications
- Thick foam dampens and prevents vibration and open-cell structure aids component cooling
| 3M ID | 7010369073 |
|---|---|
| Part number | 4004 |
| Keywords | 3M, Double Coated Urethane Foam Tape, Foam Tape 4004, High Shear Strength Tape, Mounting Tape, Interior Signs Tape, Nameplates Tape, Open Cell Foam Tape, Semi-rigid Urethane Foam, High Temperature Resistant Tape, Thick Foam Tape, Vibration Dampening Tape, Component Cooling Tape, Permanent Bond Tape, Industrial Tape, Die-cutting Tape, Automated Dispenser Tape, Environmental Resistant Tape, Chemical Resistant Tape, Acrylic Adhesive Tape, Pressure Sensitive Adhesive, Bonding Tape, High Surface Energy Plastics Tape, Automotive Tape, Construction Tape, Manufacturing Tape, Transportation Tape, Appliance Bonding Tape, Building Maintenance Tape, Defense Industry Tape, Heavy Industrial Tape, Marine Industry Tape, Metalworking Tape, Personal Recreation Vehicles Tape, Rail Industry Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Urethane |
| Color Family | White |
| Product Color | Off-white |
| Product Number | 4004 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 181.437 G |
| Base - Metric Height Dimension | 33.505 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.51 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 43.50992953954412 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4000001146403763 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.38054211537993904 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 13.190944881889763 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 13.192913385826772 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.713 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 172.611 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 33.505 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.635 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 33.51 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2736.606935812297 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.079618733445626 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.699524972168293 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44844.953 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.84 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.214 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.402 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.402 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94638.94203378959 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 392.99823319338464 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 328.78859933203904 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.9 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1550854.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 149.136 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.043 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 124.206 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

