3M™ Double Coated Tissue Tape 9456, Clear, 2 in x 72 yd, 4 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00021200443299 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123901 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Light Carrier, High Tack
The 3M™ Double Coated Tissue Tape 9456 is a 5.0 mil tape with a 340 high tack acrylic adhesive that delivers a good bond for attaching foam to plastics and other substrates. This tape also has a tissue carrier for dimensional stability and improved handling, while still maintaining the flexibility of a free film adhesive. The tissue carrier is on a 3.2 mil 55-lb. densified Kraft DK paper liner. Use this tape in a variety of applications, especially those requiring adhesion to high surface energy (HSE) materials.
Recommended Applications
End-tabbing Bonding fabric to rigid cardboard Attaching foam to plastics Closing chipboard mailers
Joining and bonding in general industrial applications
About 3M™ Adhesive 340
Like other 3M™ Double Coated Tapes offered by 3M, this product uses Adhesive 340, which delivers a combination of high initial adhesion, good shear strength and holding power when applied to a wide variety of materials, including plastics and foams. Additionally, the 340 adhesive in 3M™ Double Coated Tissue Tape 9456 provides excellent chemical and thermal resistance and can be used in a wide range of temperatures and demanding work conditions. Use this tape in temperatures ranging from -40°F (-40°C) to 150°F (66°C). Collectively, these features make this tape an excellent option for a number of applications across many industries, including: paper, converter solutions, automotive, medical, general industrial, retail, print, point of purchase and packaging.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that is removed at the time of application. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in electronics, automotive, aerospace, general industrial, and fabrication markets.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 5 mil double coated tape with tissue carrier adds dimensional stability for handling
- Good adhesion to high surface energy (HSE) materials
- Good temperature, chemical and humidity resistance
- Range of uses – joining and bonding in general industrial applications
- 55# densified kraft (DK) paper liner is compatible with rotary die cutting
| 3M ID | 7000123901 |
|---|---|
| Part number | 9456 |
| Keywords | 3M, Double Coated Tissue Tape, 3M Double Coated Tissue Tape 9456, high tack acrylic adhesive, good adhesion, high surface energy materials, end-tabbing, bonding fabric to cardboard, attaching foam to plastics, closing chipboard mailers, general industrial applications, 55# densified kraft paper liner, rotary die cutting, temperature resistance, chemical resistance, humidity resistance, dimensional stability, adhesive 340, high initial adhesion, good shear strength, holding power, plastic bonding, foam bonding, automotive applications, medical applications, retail industry, print industry, point of purchase, packaging industry, double coated tape applications, double coated tape properties, tissue carrier, industrial adhesives and tapes, science of adhesion. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Tissue |
| Color Family | Transparent |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 9456 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.16 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.15984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.794 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 131.064 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 131.06 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.27372859470128 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.750470361747928 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5004493351596722 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.16 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.159842519685039 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.873 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.227 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 131.064 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 131.06 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2699.4582434046756 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 42.00026556884103 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.001965553344736 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44236.195 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19.051 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.444 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.355 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.353 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.353 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1168.4499895798513 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 324.05306994030786 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 146.988 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


