3M™ Double Coated Tape Paper Liner GPT-020, 9 mm x 50 m, 27 Roll/Case
3M™ Double Coated Tape GPT-020 is a transparent double coated pressure sensitive adhesive (PSA) tape with clear polyester carrier delivered on a paper liner. The tape is transparent and 200 microns (8 mils) thick. It features a modified solventless acrylic adhesive that combines a high level of peel and shear performance enabling high adhesion to a wide variety of substrates, both to high and some low surface energy materials. It offers high initial tack and humidity resistance, and provides high temperature resistance up to 375°F (190°C) with 500g/1”x1” and up to 320°F (160°C) with 1000g/1”x1”per SAFT, PSTC 17.
Special Price
$5.77
Regular Price
$6.79
| UPC | 04064035052966 |
|---|---|
| 3M ID | 7100269835 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Versatile and capable of bonding a wide variety of substrates from high to low surface energy
- High initial tack and humidity resistance
- High temperature resistance up to 375°F (190°C) per SAFT, PSTC 17 with 500g/1”x1”
| 3M ID | 7100269835 |
|---|---|
| Part number | GPT-020 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.47 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.012 mm |
| Color Family | Transparent |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 3.75 mil |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Double Coated Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.354330709 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.417322835 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.417322835 |
| Base - Metric Gross Weight | 269.16 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 163.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 163.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.59205871167648 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5933962248968165 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3082062425344589 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3543307086614173 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.417322834645669 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 239.121 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 139.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 163.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 163.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 793.8883988004196 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.865278950790112 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.322450397479129 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13009.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.382 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.775 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 295.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 210.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 210.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 27 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 27 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 60281.69536654034 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 594.9306422416232 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 374.4705846793675 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.511811023622045 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 987.84 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 169.857 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1029.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1215 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1215 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


