3M™ Double Coated Tape Paper Liner GPT-020, 38 mm x 50 m, 10 Roll/Case
3M™ Double Coated Tape GPT-020 is a transparent double coated pressure sensitive adhesive (PSA) tape with clear polyester carrier delivered on a paper liner. The tape is transparent and 200 microns (8 mils) thick. It features a modified solventless acrylic adhesive that combines a high level of peel and shear performance enabling high adhesion to a wide variety of substrates, both to high and some low surface energy materials. It offers high initial tack and humidity resistance, and provides high temperature resistance up to 375°F (190°C) with 500g/1”x1” and up to 320°F (160°C) with 1000g/1”x1”per SAFT, PSTC 17.
Special Price
$24.40
Regular Price
$28.70
| UPC | 04064035052942 |
|---|---|
| 3M ID | 7100269704 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Versatile and capable of bonding a wide variety of substrates from high to low surface energy
- High initial tack and humidity resistance
- High temperature resistance up to 375°F (190°C) per SAFT, PSTC 17 with 500g/1”x1”
| 3M ID | 7100269704 |
|---|---|
| Part number | GPT-020 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.47 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.012 mm |
| Color Family | Transparent |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 3.75 mil |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Double Coated Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.496062992 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.417322835 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.417322835 |
| Base - Metric Gross Weight | 792.84 G |
| Base - Metric Height Dimension | 38.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 163.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 163.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 61.6109145604118 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7479129995065834 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3016091959395173 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.417322834645669 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1009.622 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 590.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 38.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 163.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 163.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1234.7623100758012 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.214100713378402 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.016091959395172 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.559055118110237 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.4251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20234.129 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.901 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.904 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 446.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 214.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 212.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 60808.94051551883 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 517.3587906692522 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 390.4827587818552 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.86614173228347 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 996.48 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 177.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1038.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

