3M™ Double Coated Tape GPT-020F, Transparent, Level Wound, 9 mm x 3850 m, 1 Roll/Case
3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent double coated pressure sensitive adhesive tape with clear polyester carrier delivered on a BOPP film liner. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent, 200 micron (8 mil) thick, modified solventless acrylic adhesive with a white printed BOPP film liner with a red 3M logo. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F combines a high level of peel and shear performance enabling high adhesion to a wide variety of substrates, both to high and some low surface energy materials. It offers high initial tack and humidity resistance, providing easy handling and converting due to the film liner delivery. Provides high temperature resistance up to 375°F (190°C) with 500g/1”x1” and up to 320°F (160°C) with 1000g/1”x1”per SAFT, PSTC 17.
Special Price
$536.17
Regular Price
$630.79
| UPC | 04054596935556 |
|---|---|
| 3M ID | 7100243949 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Providing versatility with purpose with the capability to bond to a wide variety of substrates from high to low surface energy.
- High initial tack and humidity resistance.
- Easy handling and converting due to film liner delivery.
| 3M ID | 7100243949 |
|---|---|
| Part number | GPT-020F |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Double Coated Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 13.77952756 |
| Base - Customary Length Dimension | 14.13385827 |
| Base - Customary Width Dimension | 14.13385827 |
| Base - Metric Gross Weight | 11.074 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 350.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 359.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 359.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2752.659048625184 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 24.41399091435334 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 23.604894412134843 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 13.779527559055119 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.133858267716535 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 45.108 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 10.707 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 350.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 359.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 359.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8228.990867430553 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.999114579462614 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.604894412134843 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 23.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.385826771653544 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.724409448818898 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 134.849 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 11.793 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.707 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 607.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 594.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 374.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79880.08102000455 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 211.68786414991945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 141.62936647280907 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.309 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 64.242 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1364.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
Write Your Own Review


