3M™ Double Coated Tape GPT-020F, Transparent, Level Wound, 19 mm x 2000 m, 1 Roll/Case
3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent double coated pressure sensitive adhesive tape with clear polyester carrier delivered on a BOPP film liner. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent, 200 micron (8 mil) thick, modified solventless acrylic adhesive with a white printed BOPP film liner with a red 3M logo. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F combines a high level of peel and shear performance enabling high adhesion to a wide variety of substrates, both to high and some low surface energy materials. It offers high initial tack and humidity resistance, providing easy handling and converting due to the film liner delivery. Provides high temperature resistance up to 375°F (190°C) with 500g/1”x1” and up to 320°F (160°C) with 1000g/1”x1”per SAFT, PSTC 17.
Special Price
$588.01
Regular Price
$691.78
| UPC | 04054596935532 |
|---|---|
| 3M ID | 7100243951 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Providing versatility with purpose with the capability to bond to a wide variety of substrates from high to low surface energy.
- High initial tack and humidity resistance.
- Easy handling and converting due to film liner delivery.
| 3M ID | 7100243951 |
|---|---|
| Part number | GPT-020F |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Double Coated Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 13.77952756 |
| Base - Customary Length Dimension | 14.68503937 |
| Base - Customary Width Dimension | 14.68503937 |
| Base - Metric Gross Weight | 12.109 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 350.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 373.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 373.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2971.5512186929886 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 26.695775327966825 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 25.886678825748326 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 13.779527559055119 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.68503937007874 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.68503937007874 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 48.695 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 11.742 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 350.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 373.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 373.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8228.990867430553 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.280898993076097 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.886678825748326 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 23.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.385826771653544 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.724409448818898 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 134.849 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 12.828 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.742 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 607.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 594.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 374.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79880.08102000455 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 225.37857063160035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 155.32007295448994 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.309 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 70.452 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1364.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
Write Your Own Review


