3M™ Double Coated Tape, GPT-020F, 1540 mm x 500 m, 1 Roll/Case
3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent double coated pressure sensitive adhesive tape with clear polyester carrier delivered on a BOPP film liner. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent, 200 micron (8 mil) thick, modified solventless acrylic adhesive with a white printed BOPP film liner with a red 3M logo. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F combines a high level of peel and shear performance enabling high adhesion to a wide variety of substrates, both to high and some low surface energy materials. It offers high initial tack and humidity resistance, providing easy handling and converting due to the film liner delivery. Provides high temperature resistance up to 375°F (190°C) with 500g/1”x1” and up to 320°F (160°C) with 1000g/1”x1”per SAFT, PSTC 17.
Special Price
$9,880.30
Regular Price
$11,623.88
| UPC | 04054596874329 |
|---|---|
| 3M ID | 7100224762 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Providing versatility with purpose with the capability to bond to a wide variety of substrates from high to low surface energy.
- High initial tack and humidity resistance.
- Easy handling and converting due to film liner delivery.
| 3M ID | 7100224762 |
|---|---|
| Part number | GPT-020F |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 17.71653543 |
| Base - Customary Length Dimension | 60.62992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 17.71653543 |
| Base - Metric Gross Weight | 241.908 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 450.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 1540.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 450.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19030.254595942264 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 533.3158492061937 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 524.5458604164792 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 17.716535433070867 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 60.62992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 17.716535433070867 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 311.85 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 237.93 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 450.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1540.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 450.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 36028.41851352994 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 552.8443963905302 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 524.5458604164792 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 23.62204724409449 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 64.56692913385827 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.62204724409449 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 590.4 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 250.766 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 237.93 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 600.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1640.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 600.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 61817.0527679638 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 600.0034788944972 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 524.5458604164792 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 29.330708661417322 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 66.92913385826772 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.013 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.93 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 745.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1700.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


