3M™ Double Coated Tape, GPT-020F, 100 mm x 50 m, 5 Rolls/Case
3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent double coated pressure sensitive adhesive tape with clear polyester carrier delivered on a BOPP film liner. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F is a transparent, 200 micron (8 mil) thick, modified solventless acrylic adhesive with a white printed BOPP film liner with a red 3M logo. 3M™ Double Coated Tape GPT-020F combines a high level of peel and shear performance enabling high adhesion to a wide variety of substrates, both to high and some low surface energy materials. It offers high initial tack and humidity resistance, providing easy handling and converting due to the film liner delivery. Provides high temperature resistance up to 375°F (190°C) with 500g/1”x1” and up to 320°F (160°C) with 1000g/1”x1”per SAFT, PSTC 17.
Special Price
$64.18
Regular Price
$75.50
| UPC | 05900422114277 |
|---|---|
| 3M ID | 7100224321 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Providing versatility with purpose with the capability to bond to a wide variety of substrates from high to low surface energy.
- High initial tack and humidity resistance.
- Easy handling and converting due to film liner delivery.
| 3M ID | 7100224321 |
|---|---|
| Part number | GPT-020F |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.937007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.417322835 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.417322835 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.635 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 100.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 163.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 163.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 162.1400880597037 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.6045579867227486 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.406141950756359 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.417322834645669 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.657 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.545 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 100.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 163.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 163.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1829.3698004718844 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.092930575529742 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.030709753781792 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 26.25984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29.978 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 9.114 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.725 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 667.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 212.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 212.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86165.52666176198 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 633.0088841661953 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 510.9212926134538 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 57.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.412 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 231.75 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1471.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

