3M™ Double Coated Tape Extended Liner 476XL, Translucent, , 1.8 in x 540 yd, 6 mil, 1/4 in Dry Edge, 90 Roll/Pallet
| UPC | 00076308142520 |
|---|---|
| 3M ID | 7010415160 |
| Packaging | Pallet |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy Liner Starting and Removal Helps Keep Jobs Running Smoothly
3M™ Double Coated Tapes Extended Liner are constructed with either a polypropylene film or tissue carrier and densified kraft white paper liner that extends beyond the width of the rubber adhesive to provide easy liner starting and removal. The products provide a dry edge or finger lift edge on each side of the tape for easy liner removal.
Recommended Applications
Closure of overnight or express boxes, tubes and envelopes Point-of-purchase displays Automated tape application equipment Mounting promotional items Core starting
Heavy duty sealing
Reliable Sealing on a Variety of Substrates
3M™ Double Coated Tape Extended Liner portfolio offers two rubber adhesive solutions for bonding to many shipping boxes and tubes as well as permanent paper to paper bonding:
3M™ Adhesive 760 Synthetic Rubber provides excellent quick stick / initial adhesion and is used on many coated, uncoated and synthetic paper applications. Products featuring Adhesive 760 include: 3M™ Double Coated Extended Liner Tape 476XL
3M™ Adhesive 770 Rubber Resin offers high initial adhesion to a wide variety of materials. Products featuring Adhesive 770 include: 3M™ Double Coated Extended Liner Tape 9925XL
Understanding Double Coated Tapes
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in construction, fabrication, arts, and hobby.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Ideal for secure closure of shipping boxes, tubes and envelopes
- Dry edge and finger lift edge liners for added user convenience
- Tack free tape roll edges for ease of use and reduced equipment maintenance
- Easy liner starting and removal helps keep jobs running smoothly
- This version of the tape features 3M™ Adhesive 760 and has a 0.08 mil liner
| 3M ID | 7010415160 |
|---|---|
| Part number | 476XL |
| Keywords | 3M, 3M Double Coated Tape Extended Liner 476XL, double coated tape, pressure sensitive adhesive tape, easy liner removal tape, secure closure tape, shipping box tape, point-of-purchase display tape, indirect food contact tape, overnight box closure tape, express box closure tape, envelope sealing tape, mounting tape, promotional item tape, automated tape application, core starting tape, heavy duty sealing tape, quick stick adhesive tape, initial adhesion tape, paper bonding tape, synthetic rubber adhesive tape, rubber resin adhesive tape, industrial adhesives, adhesive tape for manufacturing, adhesive solutions, tape for automotive, tape for electronics, tape for woodworking, tape for metalworking, tape for transportation, tape for defense applications, consumer electronics tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Tissue |
| Product Color | Translucent |
| Product Number | 476XL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 6.592 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 493.776 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.045 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1008.2479082281 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 14.53287232322713 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 13.421742521815347 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 16522.223 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.088 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 90742.3074688669 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1307.998192297635 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1207.9568269633812 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1.487 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 593.298 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 547.92 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.143 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Shipper - Item Quantity | 90 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 90 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90742.3074688669 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1307.998192297635 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1207.9568269633812 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.487 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 547.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.143 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 90 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


