3M™ Double Coated Tape 9828, Clear, 2 in x 60 yd, 4 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00021200445514 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334478 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bonds a Range of Materials, Including HSE Plastics and Foams
A thin, consistent alternative to glue, 3M™ Double Coated Tape 9828 can be used for foam, fabric and gasket attachment. This tape offers long-term temperature performance up to 120°F (49°C). A clear .5 mil polyester film carrier between adhesive layers adds dimensional stability to foams and other substrates and provides easier handling during slitting and die-cutting. 3M™ Adhesive 340 is applied to the liner side of the film at 1.5 mils and at 2.0 mils on the face side for effective wet-out. The white 55# densified kraft paper liner is compatible with rotary die-cutting.
Recommended Applications
General purpose foam lamination General purpose lamination for fabricated parts
Gasket attachment
About 3M™ Adhesive 340
Double coated film tapes with 3M™ Adhesive 340 are ideal for applications where a combination of high initial adhesion and good shear strength for a wide variety of materials, including many plastics and foams, is required.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that is removed at the time of application. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in electronics, automotive, aerospace, general industrial, and fabrication markets.
Double coated tapes offer a multitude of advantages over mechanical fasteners or liquid glues, including an even regular bond without gaps, reduced risk of corrosion, fast application, more flexible product design and improved appearance.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Medium-firm acrylic adhesive delivers good adhesion to many plastics and foams
- 0.5 mil clear polyester (PET) film carrier adds dimensional stability and improved handling
- 55# densified kraft liner is compatible with rotary die cutting
- Adhesive on both sides supplies high initial adhesion and high tack to high surface energy (HSE) substrates
| 3M ID | 7010334478 |
|---|---|
| Part number | 9828 |
| Keywords | 3M, 3M Double Coated Tape 9828, double coated tape, acrylic adhesive, adhesive tape, polyester carrier, dimensional stability, die cutting, foams, plastics, HSE plastics, bonding tape, adhesive on both sides, high initial adhesion, rotary die cutting, gasket attachment, foam lamination, fabricated parts, 55# densified kraft liner, adhesive solutions, high surface energy substrates, tape for die cutting, automotive tape, electronics tape, industrial tape, general purpose lamination, commercial adhesive, temperature performance, pressure sensitive adhesive, double coated film tape, adhesive for manufacturing, mechanical fasteners alternative, adhesive for transportation, adhesive for marine, adhesive for metalworking, adhesive for woodworking, 3M Adhesive 340. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | Transparent |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 9828 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.472 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 55.10444091754325 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.040581877512622 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9281461237983346 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.903 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.421 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2666.160027201944 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.99821590914327 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.271097725916334 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 43690.535 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.339 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.102 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95759.99703180509 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 704.9986312600453 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 601.319638599741 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1569225.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 272.754 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

