3M™ Double Coated Tape 9816M, White, 60 in x 250 yd, 3.5 mil, 1 Roll/Case, 9 Roll/Pallet
| UPC | 00051115322211 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124387 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Balanced and Economical Tape for General-Purpose Industrial Applications
With a nominal thickness of 3.5 mils, 3M™ Double Coated Tape 9816M is a general-purpose industrial tape that provides an immediate bond to most open cell urethane and closed cell urethane foams. This tape features an aggressive rubber-based adhesive which bonds to polyester, polyester urethane, polyethylene, polystyrene, vinyl foams and most rubbers. It is applied on each side of a white polyester film carrier which adds dimensional stability to foams and other substrates, and provides easier handling. The 74# densified kraft paper liner adds dimensional strength for effective slitting and rotary die-cutting.
3M™ Double Coated Tape 9816M has been tested for heat resistance from 150ºF/65ºC for short periods, and 120ºF/49ºC long term.
Recommended Applications
General purpose foam and rubber laminating General purpose lamination for fabricated parts
Metals and high surface energy plastics
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that is removed at the time of application. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in electronics, automotive, aerospace, general industrial and fabrication markets.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division,applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, 3M IATD technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- General-purpose tape for foams, polyester, PE, PU and most rubbers
- Aggressive rubber adhesive delivers high tack, balanced peel and shear strength
- White polyester film carrier adds dimensional stability and improved handling
- Adhesive on both sides supplies high initial adhesion and high tack
- 74# DK liner adds strength during rotary and flatbed die cutting
| 3M ID | 7000124387 |
|---|---|
| Part number | 9816M |
| Keywords | 3M, Double Coated Tape, 3M Double Coated Tape, Tape 9816M, high tack rubber adhesive, polyester film carrier, bonds to rubbers, open-cell foams, closed-cell foams, polyester, plastics, PU, PE, polystyrene, good heat resistance, densified kraft liner, rotary die-cutting, general-purpose tape, foam lamination, rubber lamination, fabricated parts lamination, high surface energy plastics, industrial tape, immediate bond, urethane foams, rubber-based adhesive, dimensional stability, pressure sensitive adhesive, peel-away liner, hand application, dispenser application, manual dispenser, automatic dispenser, electronics, automotive, aerospace, industrial markets, fabrication markets, 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, adhesion science, innovative solutions, manufacturing processes, competitive products. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | White |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 1.5 mil |
| Product Color | White |
| Product Number | 9816M |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 250.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 60.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 74.994 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 228.6 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.524 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 8999.598707858833 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 165.33346890292708 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 157.71429312181772 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 147.477 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 71.538 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8999.598707858833 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 165.33346890292708 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 157.71429312181772 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 62.00787401574803 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 147.477 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 74.994 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 71.538 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 157.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 135411.68814621094 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1534.417344806748 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1419.4286380963595 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 66.92913385826772 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.219 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 643.842 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.7 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


