3M™ Double Coated Tape 9741R, Red, 48 mm x 55 m, 6.5 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00051111073599 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124673 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ready to Bond to Many Surfaces
3M™ Double Coated Tape 9741R is a double-coated tape engineered with a polyester film that is heavily coated with ultra-high peel acrylic adhesive on both sides. The thick, heavy adhesive offers ultra-high peel strength for superior bonding and conformability to both flat and irregular surfaces. This industrial double-sided tape also bonds well to most substrates, including low surface energy (LSE) and difficult-to-splice substrates. With excellent UV resistance and low-to moderate-temperature performance, Double Coated Tape 9741R provides resilience and durability. This tape is easy-to-use. It can be torn by hand, providing simple and quick application.
Recommended Applications
3M™ Double Coated Tape 9741R can be used across a wide variety of industries for many applications, including:
Plastics and metal profile extrusions Decorative trim Seaming vinyl banners
Splicing
Superior Bonding for Long-Lasting Performance
3M™ Double Coated Tape 9741R is a super aggressive splicing tape that meets the requirements of demanding applications. Conformable, yet resilient and durable, Double Coated Tape 9741R provides superior bonding. Discover the benefits that come from a tape ready to deliver a long-lasting, reliable performance.
About Double-Coated Tape
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in construction, web processing, fabrication, arts and hobby.
- Super aggressive acrylic adhesive conforms to flat and irregular surfaces
- Ultra-high peel strength provides superior bonding
- Excellent UV resistance offers performance, resilience and durability
- Adhesive formulated to bond to low surface energy and difficult-to-splice substrates
- Can be torn by hand for easy and simple application
| 3M ID | 7000124673 |
|---|---|
| Keywords | 3M, double coated tape, 3M Double Coated Tape 9741R, polyester film carrier, acrylic adhesive, ultra-high peel strength, superior bonding, UV resistance, heat resistance, resilience, durability, low surface energy, difficult-to-splice substrates, tear by hand, easy application, industrial tape, flat and irregular surfaces, plastic bonding, metal bonding, decorative trim, vinyl banner seaming, splicing, automotive tape, commercial tape, electronics tape, manufacturing tape, transportation tape, bonding tape, assembly tape, building maintenance tape, repair tape, consumer electronics tape, defense tape, heavy industrial tape, interior tape, marine tape, metalworking tape, paper and print tape, personal recreation vehicles tape, woodworking tape, long-lasting performance. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | Red |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Red |
| Product Number | 9741R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Double Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.735 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 30.389824559176677 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6203976270588503 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.582919042487421 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.498 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.718 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2387.0410221135403 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.55092983596704 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.97462466134516 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39116.594 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.94 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.225 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1102.311310924388 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1025.3038427432102 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 465.07 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


