3M™ Double Coated Tape 9741, Clear, 48 mm x 55 m, 6.5 mil, 24 Roll/Case
| UPC | 00051115316661 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138377 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Thick and Versatile
3M™ Double Coated Tape 9741 is a 6.5 mil double-sided tape utilizing a 0.5 mil hand-tearable polyester film carrier lined on both sides with acrylic adhesive. It has a high coat weight and adheres well to low surface energy substrates. This product provides excellent UV and heat resistance, and can perform under a wide temperature range (-40°F/-40°C to 200°F/93°C). Once bonded, this tape provides excellent peel and shear strength - making it ideal for rigorous splicing applications and bonding plastics to metals. 3M™ Double Coated Tape 9741 is mounted on a 55# glassine backing to enable ease of deployment. Notably, this product is offered in two colors – clear and red. The red version can be used for visible splicing applications.
Recommended Applications
High speed splicing applications Applications where adhesion to low surface energy substrates is needed Bonding decorative trim, plastics and metal profile extrusions Attachment to irregular surfaces Seaming of vinyl banners
Universal all-purpose bonding applications common to double coated tapes
Aggressive Adhesion
3M™ Double Coated Tape 9741 is coated on both sides with an aggressive, pressure sensitive acrylic adhesive. This bonding agent provides an ultra-high peel acrylic adhesive system that bonds well to most substrates, including low surface energy plastics. It provides superior bonding and conformability to irregular as well as flat surfaces. It will withstand a wide range of temperatures and applications.
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in web processing, construction, fabrication, arts and hobby industries, among others.
- Ultra-high peel strength and excellent shear strength to withstand rigorous splicing applications
- High tack for flying splices
- Bonds well to most substrates, including low surface energy films
- Excellent UV and heat resistance withstands a variety of conditions
- Conformable to bond to irregular surfaces
- Double sided adhesion increases dimensional stability for easy handling
- Red option available for visible splicing applications
| 3M ID | 7100138377 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 9741 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Double Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.733 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 30.389824559176677 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.6159883818151526 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.6159883818151526 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.498 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.733 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2449.7917991898976 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.55092983596704 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.75726569210148 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40144.895 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.94 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.58 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1102.311310924388 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1046.44617368674 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 474.66 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

