3M™ Double Coated Tape 9738, Clear, 60 mm x 55 m, 4.3 mil, 20 Roll/Case
| UPC | 00051111073575 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374332 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Performance Adhesion
3M™ Double Coated Tape 9738 is a 4.3 mil double-sided tape mounted on a 55 lb. densified kraft paper liner. In addition, it has a non-woven tissue carrier with a pressure sensitive acrylic adhesive that offers a balance of high initial adhesion and good holding power. It offers excellent temperature performance in various applications. When it comes to longevity, this tape will perform well up to 300°F/149°C in the short term, and up to 260°F/127°C for days or weeks. Results may vary depending on machine and web tensions, line speeds, nature of paper surface and application pressure. It adheres well to kraft and coated papers, and is commonly used for high performance splicing on paper, films and other continuous web processes. Notably, this product is offered in two colors – clear and red. The red version can be used for visible splicing applications.
Recommended Applications
High-speed flying splices Zero speed splices Core starting
Splicing films, foils and corrugated paper
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in web processing, construction, fabrication, arts and hobby.
- Ideal performance in high speed splicing applications
- High tack acrylic adhesive performs well across broad temperature range
- Excellent peel, tack and shear strength to withstand rigorous splicing applications
- Versatile adhesion bonds well to kraft and coated papers, as well plastic
- Good moisture resistance to ensure performance in a variety of situations
- Available in red
| 3M ID | 7010374332 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Double Coated Tape, double-sided tape, pressure sensitive acrylic adhesive, high initial adhesion, good holding power, high-speed splicing, peel strength, tack strength, shear strength, moisture resistance, red tape, densified kraft paper liner, non-woven tissue carrier, temperature performance, high performance splicing, flying splices, zero speed splices, core starting, splicing films, splicing foils, splicing corrugated paper, double coated tape applications, web processing tape, construction tape, fabrication tape, arts and hobby tape, automotive markets, commercial solutions, electronics applications, manufacturing, transportation, appliance tape, bonding and assembly, building maintenance and repair, consumer electronics, defense applications, heavy industrial, interior use, marine tape, metalworking, paper and print, personal recreation vehicles, rail applications, shipping and fulfillment tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Tissue |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | Transparent |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 9738 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Double Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.696 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 59.995 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 137.16 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 137.16 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 68.87615743735425 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.534417344806748 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.534417344806748 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.362007874015748 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.4 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.4 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1128.678 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.696 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 59.995 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 137.16 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 137.16 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1949.4098515756086 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.29902736238707 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.675119160403867 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31945.104 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.197 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.914 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 881.8490487395103 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 828.2282173309044 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 375.678 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


