3M™ Double Coated Tape 9737, Clear, 72 mm x 55 m, 3.5 mil, 16 Roll/Case
| UPC | 00051115317361 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374842 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Performance Adhesion
Our 3M™ Double Coated Tape 9737 is a 3.5 mil double-sided tape mounted on a 55 lb. densified kraft paper liner. In addition, it has a thin polyester carrier with a pressure sensitive acrylic adhesive that offers a balance of high initial adhesion and good holding power. It offers excellent temperature performance in various applications. When it comes to longevity, this tape will perform well up to 300°F/149°C in the short term, and up to 260°F/127°C for days or weeks. Results may vary depending on machine and web tensions, line speeds, nature of paper surface and application pressure. It adheres well to kraft and coated papers, and is commonly used for high performance splicing on paper, films and other continuous web processes. Notably, this product is offered in two colors clear and red. The red version can be used for visible splicing applications.
Recommended Applications
High-speed flying splices Zero speed splices Core starting
Splicing films, foils and corrugated paper
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in web processing, construction, fabrication, arts and hobby.
- Ideal performance in high speed splicing applications
- High tack acrylic adhesive performs well across broad temperature range
- Excellent peel, tack and shear strength to withstand rigorous splicing applications
- Versatile adhesion bonds well to kraft and coated papers, as well plastic
- Good moisture resistance to ensure performance in a variety of situations
- Available in red
| 3M ID | 7010374842 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Double Coated Tape, double-sided tape, pressure sensitive acrylic adhesive, high initial adhesion, good holding power, high-speed splicing applications, high tack acrylic adhesive, peel strength, tack strength, shear strength, versatile adhesion, kraft paper, coated papers, plastic bonding, moisture resistance, high temperature performance, splicing applications, high performance splicing, continuous web processes, flying splices, zero speed splices, core starting, splicing films, splicing foils, splicing corrugated paper, web processing, construction, fabrication, automotive tape, commercial tape solutions, electronics tape, energy tape, manufacturing tape, transportation tape, bonding and assembly tape, building maintenance tape, repair tape, consumer electronics tape, defense tape, electrical construction tape, equipment maintenance tape, facility maintenance tape, heavy industrial tape, interior tape, marine tape, metalworking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Polyester Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | Transparent |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 9737R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Double Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.64 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 71.984 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 137.16 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 137.16 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 82.63987984668883 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4109584779832165 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4109584779832165 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.8340157480314963 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1354.225 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.64 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 71.984 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 137.16 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 137.16 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1901.2762749934948 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.6481723006055 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.56210791200037 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31156.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.541 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.234 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 782.6410307563154 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 609.1526627751697 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 276.307 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


