3M™ Double Coated Tape 9737, Clear, 54 in x 60 yd, 3.5 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00051111079959 |
|---|---|
| 3M ID | 7000049527 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Performance Adhesion
Our 3M™ Double Coated Tape 9737 is a 3.5 mil double-sided tape mounted on a 55 lb. densified kraft paper liner. In addition, it has a thin polyester carrier with a pressure sensitive acrylic adhesive that offers a balance of high initial adhesion and good holding power. It offers excellent temperature performance in various applications. When it comes to longevity, this tape will perform well up to 300°F/149°C in the short term, and up to 260°F/127°C for days or weeks. Results may vary depending on machine and web tensions, line speeds, nature of paper surface and application pressure. It adheres well to kraft and coated papers, and is commonly used for high performance splicing on paper, films and other continuous web processes. Notably, this product is offered in two colors clear and red. The red version can be used for visible splicing applications.
Recommended Applications
High-speed flying splices Zero speed splices Core starting
Splicing films, foils and corrugated paper
What is Double Coated Tape?
In general, double coated tape is composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. These tapes can be applied by hand or with a dispenser. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Applications for double coated tape are found in web processing, construction, fabrication, arts and hobby.
- Ideal performance in high speed splicing applications
- High tack acrylic adhesive performs well across broad temperature range
- Excellent peel, tack and shear strength to withstand rigorous splicing applications
- Versatile adhesion bonds well to kraft and coated papers, as well plastic
- Good moisture resistance to ensure performance in a variety of situations
- Available in red
| 3M ID | 7000049527 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Double Coated Tape, double-sided tape, pressure sensitive acrylic adhesive, high initial adhesion, good holding power, high-speed splicing applications, high tack acrylic adhesive, peel strength, tack strength, shear strength, versatile adhesion, kraft paper, coated papers, plastic bonding, moisture resistance, high temperature performance, splicing applications, high performance splicing, continuous web processes, flying splices, zero speed splices, core starting, splicing films, splicing foils, splicing corrugated paper, web processing, construction, fabrication, automotive tape, commercial tape solutions, electronics tape, energy tape, manufacturing tape, transportation tape, bonding and assembly tape, building maintenance tape, repair tape, consumer electronics tape, defense tape, electrical construction tape, equipment maintenance tape, facility maintenance tape, heavy industrial tape, interior tape, marine tape, metalworking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Polyester Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | Transparent |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 9737R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Double Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 15.422 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.371 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4393.023057699659 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 33.99969007415182 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 33.3206663066224 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 71988.75 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 15.114 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4393.023057699659 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.99969007415182 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.3206663066224 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 55.98425196850393 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 71988.75 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.422 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.114 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.422 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 123451.0343036434 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 709.8884842353058 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 666.413326132448 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 61.023622047244096 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.023 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 302.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.55 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 20 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


