3M™ Disposable Protective Coverall 4545-4XL, 20 EA/Case
| UPC | 04054596670198 |
|---|---|
| 3M ID | 7100198130 |
| Size | 4X |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Peak performance when it matters most We've built this protective coverall with a robust microporous material that is suitable for paint spraying, asbestos and lead abatement, general industrial clean-up, insulation installation, food, biological aerosol exposure, and more. A two-way zipper with a sealable storm flap helps provide additional personal protection against contaminants. Fit and comfort Our disposable coveralls combine ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to a low-profile, three-panel hood that zips up to the chin and an elastic hood, waist, and ankles, our coverall stays comfortably in place while providing coverage while working. The soft, lightweight material of our protective coverall feels great so workers can stay comfortable on the job. Equipped for versatility and value From front to back and top to bottom, 3M has protective coveralls that will help keep you covered to ensure you’re fully protected on the job. Our solutions address a variety of job demands that are designed to pair with your personal protective equipment to help keep you and your work site protected.
- Micro-porous material and design offer protection from certain biological contaminants.
- Anti-static treatment can help reduce static build-up
- Reinforced gusset between the legs helps provide increased durability while bending and squatting
- Knit cuffs provide a soft wrist closure for increased comfort compared to elastic closures
- Recommended for use in multiple industries including sewage, hazardous biological aerosol, and more
- 20 units included in each case
| 3M ID | 7100198130 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Coverall Style | Hooded |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4545-4XL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Cleanrooms Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Painting & Coating, Resins Pharmaceutical Processing, Handling Toxic Powder |
| Size | 4X |
| Country of Origin | Viet Nam |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 249.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 26.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46737999583194045 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 212.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 26.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3956.9626383347254 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.109992061815326 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.34759991663881 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 64.843 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.493 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.24 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 516.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 408.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 308.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69261.94954752114 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.87639481237306 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 112.17119899966572 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.53543307086614 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.135 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 50.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1182.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


