3M™ Disposable Protective Coverall 4530CS-BLK-3XL, 25 EA/Case
The 3M™ Disposable Protective Collared Coveralls 4530 are the coveralls that professionals look to for enhanced safety, functionality, and long-lasting comfort. Built with secondary flame spread-resistant properties, our full-body suit features a comfortable design and enhanced construction for peace-of-mind on the job.
Special Price
$221.00
Regular Price
$260.00
| UPC | 04046719646524 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089027 |
| Size | 3X |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Extended head protection Our disposable coveralls offer protection against certain light liquid splashes and hazardous dust. They feature a low-profile, three-panel hood that zips up to the chin for excellent head protection. Freedom to move We’ve designed this coverall to fit almost every body while allowing for optimal movement to get the job done right. Elastic at the waist and ankles help keep the protective coverall in place, while a reinforced gusset between the legs helps enhance durability while bending and squatting. Keep cool on the job Our work coveralls feature a robust, yet lightweight Spunbound Meltblown Spunbound (SMS) material. Breathable protective material helps to keep workers comfortable on the job.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000089027 |
|---|---|
| Keywords | GT500083966,Protective Apparel,Flame Resistance industrial hazards,Disposable Protective Coverall Safety Work Wear 4530CS Bulk Packaging,Disposable Protective Coverall Safety Work Wear 4530CS-BLK-3XL 2,Safety,Mining & Metallurgy,Protective Coverall,Industrial Maintenance,Abatement & Remediation,Cleaning & Maintenance,Food Processing,Powder Handling,Welding & Metalworking,SMS Based,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | Blue |
| Coverall Style | Collared |
| Features | Anti-static Collar (No Hood) Elastic Waist & Ankle Flame Resistance Knitted Cuff Radioactive Particulate Protection |
| Hazard Type | Dust Light Liquid splash Particulate |
| Material | SMS Based |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 4530CS-BLK-3XL |
| Product Series | 4530 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Hazardous Dust |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Machine or Vehicle Maintenance Maintenance (Refinery) Metal Grinding Welding (Worn over appropriate Welding Garment) |
| Recommended Industry | Mining Oil & Gas |
| Seam Type | Serged |
| Size | 3X |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 225.92 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3295.282181115543 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.451708568201886 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.007680750890938 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54.0 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.648 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.993 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 450.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 400.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 354.3974957074344 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 264.18433802138253 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.832 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1150.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review

