3M™ Disposable Protective Coverall 4520-XXL, White/Green, Type 5/6, 20 ea/Case
| UPC | 04046719401147 |
|---|---|
| 3M ID | 7000034764 |
| Size | 2X |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No-hassle fit and comfort Excellent comfort and versatility while protecting your worker's safety with our protective coveralls. Thanks to elastic at the waist, ankles, and wrists, our disposable coveralls stay comfortably in place. Stay comfortable on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our work coveralls feature a robust, yet lightweight Spunbound Meltblown Spunbound (SMS) material. Breathable protective material helps to keep workers comfortable on the job. Equipped for versatility and value Wherever the job takes you, 3M has protective coveralls that address a variety of job demands. Your workers will appreciate that our disposable coveralls offer protection from both hazardous and non-hazardous dusts and certain light liquid splashes, so that they stay protected in a wide variety of applications and work environments.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000034764 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | White |
| Coverall Style | Hooded |
| Features | 3 Panel Hood Elastic Waist Knitted Cuff |
| Hazard Type | Certain limited splash and solid airbourne particle protection (Type 5 & 6) |
| Material | SMS Based |
| Product Color | White White with Green Back Panel |
| Product Number | 4520-XXL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Electronics/Circuit Board Assembly Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Pharmaceutical Processing, Handling Toxic Powder Pharmaceuticals |
| Seam Type | Serged |
| Size | 2X |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 198.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4365152791260576 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3549442421176529 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 161.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2599.6114984355954 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.026623684168232 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.098884842353058 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42.6 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.548 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.22 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.355 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.4 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 296.1954584906267 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 170.3732362164734 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 77.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.8 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |

