3M™ Disposable Protective Coverall 4520-4XL, White/Green, Type 5/6, 20 EA/Case
| UPC | 04046719401192 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089644 |
| Size | 4X |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No-hassle fit and comfort Excellent comfort and versatility while protecting your worker's safety with our protective coveralls. Thanks to elastic at the waist, ankles, and wrists, our disposable coveralls stay comfortably in place. Stay comfortable on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our work coveralls feature a robust, yet lightweight Spunbound Meltblown Spunbound (SMS) material. Breathable protective material helps to keep workers comfortable on the job. Equipped for versatility and value Wherever the job takes you, 3M has protective coveralls that address a variety of job demands. Your workers will appreciate that our disposable coveralls offer protection from both hazardous and non-hazardous dusts and certain light liquid splashes, so that they stay protected in a wide variety of applications and work environments.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000089644 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | Multi-color |
| Coverall Style | Hooded |
| Features | 3 Panel Hood Anti-static Elastic Waist Elastic Waist & Ankle Knitted Cuff |
| Hazard Type | Certain limited splash and solid airbourne particle protection (Type 5 & 6) Dust Light Liquid splash Particulate |
| Material | SMS Based |
| Product Color | White White with Green Back Panel |
| Product Number | 4520-4XL |
| Product Series | 4520 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Hazardous Dust |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Electronics/Circuit Board Assembly Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Pharmaceutical Processing, Handling Toxic Powder Pharmaceuticals |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Transportation |
| Seam Type | Serged |
| Size | 4X |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 14.76377953 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.181102362 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.43307087 |
| Base - Metric Gross Weight | 292.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6437498055798425 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5621787685714378 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 255.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2343.3117732377195 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.259499118117882 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.243575371428756 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38400.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.468 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.1 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 397.7844689054183 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 269.84580891429016 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 122.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


