3M™ Disposable Protective Coverall 4515, M, Blue, Type 5/6, 20 EA/Case
Help protect your workers from certain light liquid splashes and hazardous dusts while enhancing their movement and comfort with 3M™ Disposable Protective Coverall 4515. Built for protection and designed for comfort, these disposable coveralls feature enhanced garment construction and carefully considered design features that provide protection against a range of contaminants.
Special Price
$97.75
Regular Price
$115.00
| UPC | 04046719400539 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089619 |
| Size | Medium |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Extended head protection Provide your workers with the protection needed to take on what comes their way. This coverall features a low-profile, two-panel hood that zips up to the chin for excellent head protection, offering protection against certain light liquid splashes and hazardous dust. Our work coveralls feature a robust, yet lightweight Spunbound Meltblown Spunbound (SMS) material. Breathable protective material helps to keep workers comfortable on the job. No-hassle fit and comfort Provide comfort and versatility while protecting your workers safety with our protective coveralls. Thanks to elastic at the waist, ankles, and wrists, our disposable coveralls stay comfortably in place.
- Made with a breathable material that helps reduce heat build-up and promote comfortable wear.
- Does not contain natural rubber latex components
- Extra-roomy design in arms and legs deliver enhanced mobility
- Recommended for use in multiple industries including general manufacturing, mining, and more
- Available in blue coveralls and white coveralls
- 20 units included in each case
| 3M ID | 7000089619 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | Blue |
| Coverall Style | Hooded |
| Features | 2 Panel Hood Elastic Cuff Elastic Waist Elastic Waist & Ankle |
| Hazard Type | Certain limited splash and solid airbourne particle protection (Type 5 & 6) Dust Particulate |
| Material | SMS Based |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 4515-M-Blue |
| Product Series | 4515 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Hazardous Dust |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Cleaning & Maintenance Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Machine or Vehicle Maintenance Non-hazardous Liquid |
| Recommended Industry | Food Safety General Manufacturing Mining |
| Seam Type | Serged |
| Size | Medium |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 304.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6702052770420278 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5621787685714378 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 255.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2270.083280324041 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.755539208033856 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.243575371428756 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37.2 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.693 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.1 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 310.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 400.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 409.6894310634017 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 269.84580891429016 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 122.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1150.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


