3M™ Disposable Protective Coverall 4510-XL White Type 5/6, 20 EA/Case
| UPC | 04046719401628 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089664 |
| Size | X-Large |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No-hassle fit and comfort Our disposable coverall combines ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to elastic at the waist, ankles, and wrists, our coverall stays comfortably in place while providing coverage while working. Extra material in the arms and legs help increase mobility. Stay comfortable on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our coverall features a lightweight laminate material that helps keep workers comfortable on the job. Equipped for versatility and value Workers will appreciate that our protective overshoe covers offer protection from both hazardous and non-hazardous dusts and certain light liquid splashes, so that they stay protected in a wide variety of applications and work environments.
- MICROPOROUS PE LAMINATE MATERIAL: Helps protect against certain light liquid splashes (Type 6) and hazardous dusts (Type 5). Does not contain silicone or natural rubber latex components. Suit is made of polypropylene/polyethylene laminate film.
- FIT AND COMFORT: 4510 protective coveralls combine ease and comfort thanks to neoprene rubber elastic at the waist, ankles, and wrists as well as extra material in the arms and legs to help increase mobility
- SIZING: XL - For Person with height 70 - 74 inches with chest measurements between 43 - 45 inches. An appropriate size garment should be selected to allow sufficient movement for
- the task. Meets ANSI 101-1996 (R2008) sizing guidelines
- RECOMMENDED FOR USE: Spray painting, resin application, fiberglass application, commercial buildings, design and construction, facility sanitation, food safety, and more
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000089664 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | White |
| Coverall Style | Hooded |
| Features | 2 Panel Hood Anti-static Elastic Cuff Elastic Waist Elastic Waist & Ankle Radioactive Particulate Protection |
| Hazard Type | Certain limited splash and solid airbourne particle protection (Type 5 & 6) Dust Light Liquid splash Particulate |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4510-XL |
| Product Series | 4510 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Hazardous Dust |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Cleanrooms Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Painting & Coating, Resins Pharmaceutical Processing, Handling Toxic Powder |
| Recommended Industry | Design & Construction Facility Sanitation Food Safety |
| Seam Type | Serged and Bound |
| Size | X-Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 234.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5169840048235379 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4354129678151332 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 197.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2562.997251978756 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.47065150147918 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.708259356302664 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42.0 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.203 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.95 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 350.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 400.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 330.8521261060895 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 208.99822455126395 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 94.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |

