3M™ Disposable Protective Coverall 4510, 4XL, White, Type 5/6, 20 EA/Case
| UPC | 04046719401673 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089667 |
| Size | 4X |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No-hassle fit and comfort Our disposable coverall combines ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to elastic at the waist, ankles, and wrists, our coverall stays comfortably in place while providing coverage while working. Extra material in the arms and legs help increase mobility. Stay comfortable on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our coverall features a lightweight laminate material that helps keep workers comfortable on the job. Equipped for versatility and value Workers will appreciate that our protective overshoe covers offer protection from both hazardous and non-hazardous dusts and certain light liquid splashes, so that they stay protected in a wide variety of applications and work environments.
- MICROPOROUS PE LAMINATE MATERIAL: Helps protect against certain light liquid splashes (Type 6) and hazardous dusts (Type 5). Does not contain silicone or natural rubber latex components. Suit is made of polypropylene/polyethylene laminate film.
- FIT AND COMFORT: 4510 protective coveralls combine ease and comfort thanks to neoprene rubber elastic at the waist, ankles, and wrists as well as extra material in the arms and legs to help increase mobility
- SIZING: 4XL - For Person with height 78 - 81 inches with chest measurements between 52 - 55 inches. An appropriate size garment should be selected to allow sufficient movement for
- the task. Meets ANSI 101-1996 (R2008) sizing guidelines
- RECOMMENDED FOR USE: Spray painting, resin application, fiberglass application, commercial buildings, design and construction, facility sanitation, food safety, and more
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7000089667 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | White |
| Coverall Style | Hooded |
| Features | 2 Panel Hood Anti-static Elastic Cuff Elastic Waist Elastic Waist & Ankle |
| Hazard Type | Certain limited splash and solid airbourne particle protection (Type 5 & 6) Dust Light Liquid splash Particulate |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4510-4XL |
| Product Series | 4510 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Hazardous Dust |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Cleanrooms Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Painting & Coating, Resins Pharmaceutical Processing, Handling Toxic Powder |
| Recommended Industry | Design & Construction Facility Sanitation Food Safety |
| Seam Type | Serged and Bound |
| Size | 4X |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 14.76377953 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.181102362 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.43307087 |
| Base - Metric Gross Weight | 292.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6437498055798425 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5621787685714378 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 255.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2782.6827307197923 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.204383552571663 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.243575371428756 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45600.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.443 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.1 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 38.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 396.46169533230903 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 269.84580891429016 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1104000.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 122.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


