3M™ Disposable Paper Mixing Board 20382, 12/Case
| UPC | 00051593203828 |
|---|---|
| 3M ID | 7100144396 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Disposable Paper Mixing Board 20382 is an efficient solution for auto body professionals who regularly mix filler.
These 10-inch x 13-inch non-porous paper sheets are a cleaner, cost-effective alternative to cardboard and other porous surfaces and won’t react with solvents, like waxes and fibers, that are common in many body fillers. This means no contamination of the filler.
Each board contains 100 tear-off sheets of paper. When mixing is done, simply tear the sheet off for a fresh mixing surface to decrease the clean-up time and prepare filler. After the removal of each sheet, a new sheet is ready for further mixing.
Sheets are also non-soak to protect floors, benches, or equipment. Sheets are large enough for multiple mixes and are made for easy disposal, keeping shops clean and professional.
3M™ Disposable Paper Mixing Board 20382 is a reliable solution for mixing fillers with efficiency.
- QUALITY DESIGN: The clean, non-porous surface won’t contaminate body filler
- NO MESS: Non-soak paper means no transfer to floors or benches
- LARGE SHEETS: Sized for multiple mixes on one sheet
- COST EFFECTIVE: 100 sheets per board helps reduce cost for high-volume shops
- TIME SAVING: Easy tear sheets make disposal simple, providing a fresh cleaning surface quickly with no clean-up required
| 3M ID | 7100144396 |
|---|---|
| Part number | B-20382 |
| Keywords | 3m disposable paper mixing board 20382 large sheet auto body professional filler solvent resistant cost-effective cleaner solution non-porous non-soak multiple mixes high-volume shops easy removal |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Color Family | White |
| Material | Paper |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1026.25 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 111.20204327022827 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.262493965672306 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.203886277893078 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1822.275 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 999.666 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 127.8752557505115 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.855969071966532 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 8.816285864773254 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2095.5 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.999 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.025 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.33 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.254 M |
| Consumer - Item Quantity | 4 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1334.4245192427393 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.149927588067673 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.446652971697915 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21867.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.315 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.996 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.356 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.273 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 63769.81257899524 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1011.9217834285881 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 952.079506981125 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.07086614173228 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.045 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 431.856 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.84 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


