3M™ Disposable Paint Project Respirator OV/P95 53P71P1-DC, Large, 1 each/pack, 5 packs/case
The ready to use 3M™ Disposable Paint Project Respirator comes complete with everything you need to help protect against paint respiratory hazards. For professional use only, this respirator is ideal for spray painting, jobs that require solvents, and pesticide applications. The 3M™ Organic Vapor Cartridges have a swept back design to provide balance, comfort and greater visibility while providing highly effective filtration on the job. When you're handling potentially harmful chemicals, it's important to protect yourself¬–so rely on the filtration of the 3M™ Disposable Paint Project Respirator. Size Large. NIOSH approved: OV/P95.
Special Price
$25.77
Regular Price
$30.32
| UPC | 00051131918566 |
|---|---|
| 3M ID | 7100271493 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100271493 |
|---|---|
| Keywords | Respirator, respirator mask, safety respirator, respirators, respirator masks |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Disposable Respirators |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 308.896 G |
| Base - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.43 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 377.99998828344116 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6809991093985994 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6609987729731873 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6194.31 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 299.824 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1684.8616689359362 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.687909543099237 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3049938648659367 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27609.936 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2126.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1499.12 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 54.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 260.14546937815555 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 158.6402346229942 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71.958 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


