3M™ Disposable Overboot Covers 450, Universal Size, 100 pairs/Case
| UPC | 00051131498181 |
|---|---|
| 3M ID | 7000088638 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Customized comfort and fit Every worker is different, and each day brings different challenges. Featuring ties and elastic at the calf, these overboot covers deliver a secure fit that is suitable for any size worker and may help reduce slippage. Simply slide the disposable overboot covers over your boots and calves and tie the protective overboot covers to secure in place. Extended footwear protection Provide your workers with the safety required for a job well done. Our overboot covers feature a longer profile that extends up to the calves for maximum footwear protection. Designed for versatility and value From welding and metalwork, to manufacturing and general industry, choosing the right protective overboot cover for your workers depends on the specific application and work environment. To address a variety of job site demands, our disposable overboot covers feature a robust laminate material with non-slip sole so workplaces stay safe.
- PVC sole can help reduce slipping
- Universal size with PVC ties help provide a good fit for a wide range of workers
- Constructed from microporous PE laminate material
- Elastic at the calf provides closure around the top of the footwear for protection against contaminants
- Recommended for use in multiple industries including asbestos abatement and inspection, agriculture, cleaning, maintenance, non-hazardous operations, painting, pharmaceutical cleanroom, metalwork, and more
- 100 pairs included in each case
| 3M ID | 7000088638 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Protective Apparel Accessories |
| Color Family | White |
| Features | Anti-static Non-skid Sole, Ties for Secure Fit |
| Hazard Type | Non Hazardous liquids & dust (CE simple) |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 450 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Catering Clean Rooms Electronics Manufacturing General Maintenance |
| Recommended Industry | Marine |
| Seam Type | Serged |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 20.5 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 755.7180468691646 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6283174472269011 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5621787685714378 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 33.85826771653543 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.7874015748031497 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 28.346456692913385 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 12384.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 255.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 860.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 720.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2855.911223633471 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.51947637478999 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.810893842857189 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.354330708661417 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46800.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.05 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.275 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 390.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 400.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 65051.31120498462 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 127.86590744460715 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 44.974301485715024 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.066 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 20.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1110.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


