3M™ Disposable Lab Coat with Zip 4440-M White, 50 ea/Case
Comfortable, lightweight protection is an essential part of helping to maintain the safety of your workers. The 3M™ Disposable Lab Coats provide a blend of reliable protection and comfort that offers a basic barrier against light liquid splashes and dusts. Design features and a breathable construction help provide comfort while minimizing distractions on the job.
Special Price
$279.65
Regular Price
$329.00
| UPC | 04046719402670 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089709 |
| Size | Medium |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipped for versatility and value Designed for maximum versatility, these lab coats provide your workers with the convenience required for a job well done. A disposable lab coat allows you to replace critical safety wear quickly and easily based on the specific task at hand. Keep cool on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our coverall features a lightweight laminate material that helps keep workers comfortable on the job. No-hassle comfort Our disposable lab coats combine ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to elastic, knit cuffs and a convenient zipper closure, our lab coat is easy to take on and off and feels great to wear.
- Recommended for use in multiple industries including general maintenance, electronics manufacturing, catering, clean rooms, beauty industries, hygiene, laboratories, and more
- Available in a wide range of sizes
- 50 units included in each case
| 3M ID | 7000089709 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Lab Coats |
| Color Family | White |
| Features | Anti-static Collared (for labcoats) Knitted Cuff |
| Hazard Type | Non Hazardous |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4440-M |
| Product Series | 4440 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Catering Clean Rooms Electronics Manufacturing General Maintenance Hygiene |
| Recommended Industry | Food Safety |
| Seam Type | Serged |
| Size | Medium |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 147.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.32407952541177004 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2866009408403409 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 130.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3314.3215892731 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.68768729509273 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.330047042017043 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 16.614173228346456 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.48031496062992 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54.312 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.023 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 422.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 406.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 317.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 267.81094223432376 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 171.9605645042045 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 55.70472440944882 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 141.49 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
Write Your Own Review


