3M™ Disposable Lab Coat with Zip 4440-L White, 50 EA/Case
Comfortable, lightweight protection is an essential part of helping to maintain the safety of your workers. The 3M™ Disposable Lab Coats provide a blend of reliable protection and comfort that offers a basic barrier against light liquid splashes and dusts. Design features and a breathable construction help provide comfort while minimizing distractions on the job.
Special Price
$279.65
Regular Price
$329.00
| UPC | 04046719402694 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089710 |
| Size | Large |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipped for versatility and value Designed for maximum versatility, these lab coats provide your workers with the convenience required for a job well done. A disposable lab coat allows you to replace critical safety wear quickly and easily based on the specific task at hand. Keep cool on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our coverall features a lightweight laminate material that helps keep workers comfortable on the job. No-hassle comfort Our disposable lab coats combine ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to elastic, knit cuffs and a convenient zipper closure, our lab coat is easy to take on and off and feels great to wear.
- Recommended for use in multiple industries including general maintenance, electronics manufacturing, catering, clean rooms, beauty industries, hygiene, laboratories, and more
- Available in a wide range of sizes
- 50 units included in each case
| 3M ID | 7000089710 |
|---|---|
| Keywords | GT700004812,Protective Apparel,Disposable Lab Coat 4400 White,Disposable Lab Coat 4440-L,Safety,Disposable Lab Coats,Industrial Maintenance,Beauty,Catering,Clean Rooms,Electronics Manufacturing,General Maintenance,Hygiene,Laboratories,Laminates,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Lab Coats |
| Color Family | White |
| Features | Anti-static Collared (for labcoats) Knitted Cuff |
| Hazard Type | Non Hazardous |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4440-L |
| Product Series | 4440 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Catering Clean Rooms Electronics Manufacturing General Maintenance Hygiene |
| Recommended Industry | Food Safety |
| Seam Type | Serged |
| Size | Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 154.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.34061419507563584 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3031356105042067 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 137.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3354.902379096097 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.51442077828602 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.156780525210333 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 16.771653543307085 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.181102362204726 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54.977 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.398 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.875 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 426.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 411.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 314.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 277.73174403264323 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 181.88136630252401 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 82.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


