3M™ Disposable Lab Coat 4440-4XL, 50 ea/Case
Comfortable, lightweight protection is an essential part of helping to maintain the safety of your workers. The 3M™ Disposable Lab Coats provide a blend of reliable protection and comfort that offers a basic barrier against light liquid splashes and dusts. Design features and a breathable construction help provide comfort while minimizing distractions on the job.
Special Price
$323.85
Regular Price
$381.00
| UPC | 04046719402762 |
|---|---|
| 3M ID | 7000089714 |
| Size | 4X |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipped for versatility and value Designed for maximum versatility, these lab coats provide your workers with the convenience required for a job well done. A disposable lab coat allows you to replace critical safety wear quickly and easily based on the specific task at hand. Keep cool on the job Fewer distractions mean fewer mistakes and less chance for injury on the job. Our coverall features a lightweight laminate material that helps keep workers comfortable on the job. No-hassle comfort Our disposable lab coats combine ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to elastic, knit cuffs and a convenient zipper closure, our lab coat is easy to take on and off and feels great to wear.
- Recommended for use in multiple industries including general maintenance, electronics manufacturing, catering, clean rooms, beauty industries, hygiene, laboratories, and more
- Available in a wide range of sizes
- 50 units included in each case
| 3M ID | 7000089714 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Lab Coats |
| Color Family | White |
| Features | Anti-static Antistatic Protection Collared (for labcoats) Knitted Cuff |
| Hazard Type | Non Hazardous |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4440-4XL |
| Product Series | 4440 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Catering Clean Rooms Electronics Manufacturing General Maintenance Hygiene |
| Seam Type | Serged |
| Size | 4X |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 14.76377953 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.181102362 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.43307087 |
| Base - Metric Gross Weight | 272.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5996573531428671 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3805178645310987 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 172.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3665.025046585526 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.394556592739864 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.025893226554935 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.69291338582677 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 60.059 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 10.158 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.63 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 454.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 424.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 312.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 61511.93404749014 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 324.28896456084567 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 228.31071871865922 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.008 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 103.56 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 105.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


