3M™ Disposable Earplugs Events & Concerts EPEC-4BC-SIOC, Multi-color, 4 Pair/Pack
Make your world a little quieter from common sounds and disturbances. From blocking out snoring to gaining concentration while studying to protecting from hazardous noises at loud events, 3M™ Events & Concerts Disposable Earplugs provide the noise blocking you need to enjoy the festivities!
Special Price
$4.56
Regular Price
$5.37
| UPC | 00638060854235 |
|---|---|
| 3M ID | 7100229223 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
From blocking out snoring to gaining concentration while studying to protecting from hazardous noises at loud events, 3M™ Events & Concert Disposable Earplugs provide the noise blocking you need.
- GREAT FOR STADIUM EVENTS, concerts, and fireworks
- PLIABLE DESIGN slowly expands, conforming to your ear canal to help block out hazardous noise
- SOFT, SMOOTH DESIGN enhances comfort for longer wear
- EASY TO INSERT and remove
- EXPANDS SLOWLY to fit a wide range of ear canal sizes
- DISPOSABLE DESIGN
- Noise Reduction Rating (NRR) 32 dB*
- Multiple colors
- Package contents: 4 pairs per pack
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7100229223 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear, earplugs, foam earplugs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 76.657 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.032 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 66.86353333336588 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1689997563230616 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.008798648883798464 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.3748031496062993 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1095.697 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.991 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.032 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3195.5626706529006 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.985998529913544 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.35194595535193857 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 52365.89 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3622.388 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 159.64 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 58.42 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91352.54490981423 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 241.99922057771826 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 8.44590926430266 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.59842519685039 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.497 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 3.831 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.209 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review

