3M™ Disposable Earplugs, 92050H4-DC, Multicolor, 4 pairs/pack, 10 packs/case
Special Price
$1.81
Regular Price
$2.13
| UPC | 00078371920500 |
|---|---|
| 3M ID | 7100156958 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
An essential for every jobsite, 3M™ Disposable Earplugs provide handy hearing protection on the go. When properly selected and used, the soft foam of the earplugs conform comfortably to your ear canal and are our highest noise reduction earplug with a Noise Reduction Rating (NRR) of 32dB*. Don't let yourself and your crew get stuck on a noisy job without hearing protection–load up on 3M™ Disposable Earplugs to help protect your hearing.
- Pliable design slowly expands, conforming to your ear canal to help block out hazardous noise
- Soft, smooth design enhances comfort for longer wear
- Easy to insert and remove
- Expands slowly to fit a wide range of ear canal sizes
- Highly visible colors for easy location on a busy jobsite
- Great for use with additional ear protection like earmuffs
- Noise Reduction Rating (NRR) 32 dB
- Helps protect against hazardous noises
- Convenient, disposable design
- Available in multiple colors and quantities
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
- Quantitiy: 4 Pairs
| 3M ID | 7100156958 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear, earplugs, foam earplugs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Multi-color |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | One Size Fits Most |
| Earplug Shape | Round |
| Hearing Protection Style | In-Ear |
| Metal Detectable | No |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.87519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 23.134 G |
| Base - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.25433378425812 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.05100173973384958 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04189885292823598 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8751968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 315.522 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.005 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 302.8068969523766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7999980246581309 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.41898852928235986 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4962.116 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 362.873 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 190.05 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.987 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 223.998476870323 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 90.92084154766536 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.71653543307087 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 41.241 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.212 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2170 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2170 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 217 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


