3M™ Disposable Earplugs, 92050H4-C, 4 pairs/pack, 20 packs/case
Special Price
$1.81
Regular Price
$2.13
| UPC | 00078371920500 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158522 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
An essential for every jobsite, 3M™ Disposable Earplugs provide handy hearing protection on the go. When properly selected and used, the soft foam of the earplugs conform comfortably to your ear canal and are our highest noise reduction earplug with a Noise Reduction Rating (NRR) of 32dB*. Don't let yourself and your crew get stuck on a noisy job without hearing protection–load up on 3M™ Disposable Earplugs to help protect your hearing.
- Pliable design slowly expands, conforming to your ear canal to help block out hazardous noise
- Soft, smooth design enhances comfort for longer wear
- Easy to insert and remove
- Expands slowly to fit a wide range of ear canal sizes
- Highly visible colors for easy location on a busy jobsite
- Great for use with additional ear protection like earmuffs
- Noise Reduction Rating (NRR) 32 dB
- Helps protect against hazardous noises
- Convenient, disposable design
- Available in multiple colors and quantities
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7100158522 |
|---|---|
| Keywords | Sanding, sanders, sand paper, sanding paper, sanding machine, abrasives |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 10.886 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.250001098427393 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.02399952186144577 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.008798648883798464 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 315.451 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.991 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 385.87498041137815 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8099981928708369 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.17597297767596928 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6323.358 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 367.409 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 79.82 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89887.97505154065 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 192.99927818450738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 30.970538591731604 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.473 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 14.048 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 176 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review


