3M™ Disposable Chemical Protective Coverall 4565-BLK-XL, 25 EA/Case
| UPC | 00051131498143 |
|---|---|
| 3M ID | 7000109048 |
| Size | X-Large |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Peak performance when it matters most We've built our protective coveralls with durable materials and design features that are ready for harsh environments. Our coverall is made with a non-porous material that is suitable for certain asbestos removal, pesticide spraying, pharmaceutical processing, and spray painting applications. A two-way zipper with sealable storm flap helps provide additional protection against contaminants. Fit and comfort Our coveralls combine ease and comfort without sacrificing safety. Thanks to a low-profile, three-panel hood that zips up to the chin and elastic at the hood, waist, and ankles, our coverall stays comfortably in place while providing superior coverage while working. Equipped for versatility and value From front to back and top to bottom, 3M has protective coveralls that will help keep you covered to ensure you’re fully protected on the job. Our solutions address a variety of job demands that are designed to pair with other safety equipment to help keep you and your work site protected.
- Non-porous material and design offer protection from certain biological contaminants.
- Anti-static treatment can help reduce static build-up
- Knit cuffs provide a soft wrist closure for increased comfort
- Taped seams across the suit offer additional strength and protection
- Recommended for use in multiple industries including agriculture, biological and biohazard, cleaning and maintenance, industrial and pharmaceutical manufacturing, painting, and more
- 20 units included in each case
| 3M ID | 7000109048 |
|---|---|
| Keywords | XL457000278,Protective Apparel,Protective Coveralls 4565,Disposable Chemical Protective Coverall Safety Work Wear 4565-BLK-XL 2,Safety,Chemical Protective Coverall,Industrial Maintenance,Abatement & Remediation,Cleaning & Maintenance,Liquid Chemical Handling,Painting,Pesticide Application,Pharmaceutical Processing,Laminates,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | White |
| Features | 3 Panel Hood Anti-static Biological Protection, Infective Agent Elastic Waist & Ankle Knitted Cuff Radioactive Particulate Protection Taped Seams |
| Hazard Type | Dust Light Liquid splash Liquid Spray Particulate |
| Material | Laminate |
| Product Color | White |
| Product Number | 4565-BLK-XL |
| Product Series | 4565 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Hazardous Dust |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Blood Bodily Fluid Environmently Controlled Clean Room Applications ISO Class 1 - 3 Environmently Controlled Clean Room Applications ISO Class 4 - 9 Exposure to Radioactive Particles Powder Coating |
| Recommended Industry | Mining Transportation |
| Seam Type | Stitched and Taped |
| Size | X-Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 260.64 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 944.6475585864557 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 12.996250355798534 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 12.908065450924582 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 28.346456692913385 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 33.85826771653543 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 15.48 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 5.855 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 720.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 860.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2416.5402661513986 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.365321003966622 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.908065450924582 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39.6 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.516 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.855 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 330.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 400.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67370.21348058444 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 400.32419416578813 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 309.79357082218996 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.104 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 140.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1150.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |

