3M™ Disinfectant Cleaner RCT Concentrate, 1 Gallon, 4/Case
EPA Registered, quaternary disinfectant cleaner. Kills HBV, MRSA, VRE, Acinetobacter baumannii and other pathogens in 3 minutes. Kills HIV-1 in 1 minute.
Special Price
$875.32
Regular Price
$1,029.78
| UPC | 50051125857852 |
|---|---|
| 3M ID | 7010385951 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
EPA-registered, quaternary disinfectant cleaner for use in hospitals. Kills HIV-1, HBV, MRSA, VRE, KPC, Acinetobacter and other pathogens in 3 minutes at 1:256 dilution. Kills Norovirus in 5 minutes at 1:128 dilution. Fragrance-free and dye-free. 1 gallon bottle of concentrate yields 257 ready-to-use gallons at 1:256 dilution.
- Effective against SARS-Related Coronavirus 2 SARS-CoV-2 (the cause of COVID-19) in 1 minute.
- Kills HBV, MRSA, VRE, Acinetobacter baumannii and other pathogens in 3 minutes
- Kills HIV-1 in 1 minute
- Clean, disinfect and deodorize hard surfaces
- Fragrance-free and dye-free.
- Low flow for use in filling bottles and smaller containers
| 3M ID | 7010385951 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Applicator | Spray Bottle |
| Disinfectant | Yes |
| Dispensing System | Ready-to-use Chemicals |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 4.235 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 27.762 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.61 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 9.336576803529566 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 8.650939168134597 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.92992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.209 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.924 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.762 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.61 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1741.67996170638 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.34851183674011 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.60375667253839 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28541.021 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16.941 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.696 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.972 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81446.40186918169 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1374.9988783982412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1245.7352402113818 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1334667.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 565.056 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 102.616 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


