3M™ DIN Port Adapter Assembly 6884, 5 EA/Case
Replacement part for 3M™ Full Facepieces 6000DIN, or to convert a 3M™ Full Facepiece 6000 to a full facepiece 6000DIN.
Special Price
$327.35
Regular Price
$385.12
| UPC | 50051138541496 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002032 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Approved 3M system component
- Replacement part for 3M Full Facepieces 6000DIN (sold separately)
- Use to convert a 3M Full Facepiece 6000 (sold separately) to a full facepiece 60000DIN
- Adapter can extend service life of facepiece
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
| 3M ID | 7000002032 |
|---|---|
| Keywords | 70070709087,Powered & Supplied Air Respirators,Reusable Respirators,PowerflowFace-Mounted Power Air Purifying Respirators,DIN Port Adapter Assembly 6884,Replacement Part,Safety,Mining & Metallurgy,PAPR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Respirator | 6000 Series |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| Product Color | Black |
| Product Number | 6884 |
| Product Series | Powerflow |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 10.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.664173228 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 166.468 G |
| Base - Metric Height Dimension | 26.353 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.227 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 138.12901444700526 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.36699911861392204 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2380992431596678 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6641732283464568 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2263.529 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 108.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.353 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.227 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 424.06132056358604 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.1279017546084384 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.190496215798339 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6949.12 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 965.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 540.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 451.947637478999 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 233.33725829647443 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 980 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 980 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 196 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


