3M™ Dielectric Tape 3614, 1.25 in x 330 yd, Splice Free, 5 Rolls/Case
3M™ Solar Dielectric Tape 3614 consists of a pressure sensitive adhesive layer on both sides of a PET film with a liner. This tape is ideal for use in solar and other applications requiring electrical insulating properties and holding two materials together.
Special Price
$488.87
Regular Price
$575.15
| UPC | 00068060577047 |
|---|---|
| 3M ID | 7100324572 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Can be used in Solar modules as a Dielectric (electrical Insulation) tape
- Adhesive is a PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
- Construction is a PSA layer on both sides of a PET film with a liner
| 3M ID | 7100324572 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3628.738 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 286.1981255458574 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.999997883562283 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 7.999997883562283 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4689.947 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3628.738 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1430.9909328480073 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 41.76198995587161 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 39.99998941781141 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.812992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.812992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23449.74 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18942.92 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 18143.69 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.085 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.085 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100750.201500403 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2290.999736172811 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 2159.9988553599346 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.651 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 979.759 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 127.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 270 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


