3M™ Diamond Microfinishing Film Belt 675L, 9 Mic, 2 in x 34 in, 25/Carton, 100 ea/Case
Designed with a strong polyester film backing and sharp diamond mineral, the 3M™ Diamond Microfinishing Film Belt 675L delivers fine finishes on hard metals like thermal spray coating, ceramics, carbides, chilled iron and granite.
Special Price
$69.02
Regular Price
$81.20
| UPC | 00068060110732 |
|---|---|
| 3M ID | 7100334121 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High-quality Materials for Micro-finishing
3M™ Diamond Microfinishing Film Belt 675L securely anchors micron-graded diamonds to a polyester film backing. Polyester film backings are water resistant, so the abrasive may be run with a water or oil-based lubricant, which helps wash away unwanted swarf and debris and keeps the abrasive running cool. The belts are also color coded by grade to help you reduce the risk of selecting the wrong grade.
Tips for Achieving Desired Roughness AverageMany Micro-finished products require a specific Ra, or roughness average, when applying to thermal spray coatings, carbides, ceramics, exotic alloys, or other composites. It is important for operators to consider these factors – Ra and substrate – when selecting the grade of film for this belt.
- Micron-graded diamond mineral delivers close tolerance precision finishes
- Great for medium stock removal
- Polyester film backing allows belt to be used dry or wet with water or oil-based lubricants
- An exceptional film for thermal spray finishing of contour / complex shapes
- Color coded to reduce the risk of error and mixing up abrasive grades
| 3M ID | 7100334121 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Film Belts |
| Abrasive Material | Diamond |
| Backing Material | Polyester Film |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 675L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 21.999 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.05 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.930649688071029 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04849949305805122 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04849949305805122 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 113.573 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 21.999 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.499966070798283 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.221998068441936 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2124873264512805 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 270.386 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 549.975 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 209.55 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 203.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Consumer - Item Unit | BLTS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 693.0710711815125 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.406997917535517 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.849949305805122 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.812992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11357.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2452.573 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2199.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87691.1202641303 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 554.9983126920764 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 465.59425150824296 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.437 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 211.19 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.49 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


