3M™ Detector Loop Sealant Ply Pack Front Cap, 12 Caps/Pack, 12 Packs/Case
| UPC | 30051138670000 |
|---|---|
| 3M ID | 7000131475 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed specifically to work with the 3M Detector Loop Sealant 5000 Applicator for applying our 3M™ Detector Loop Sealant, this 3M™ Detector Loop Sealant Front Cap helps operators ensure secure dispensing of sealant from our Ply Packs into saw cuts during road repair. The durable plastic sealant applicator cap twists tightly onto the end of the applicator and holds the 3M™ Detector Loop Sealant Ply Pack Nozzle securely in place, allowing operators better, more complete encapsulation of wires.
Science and Experience from 3MOur 3M™ Detector Loop Sealant 5000 Front Cap is another great example of how 3M provides science combined with experience into every tool for the most specific jobs. This durable cap works with our Detector Loop Sealant 5000 Ply Packs, Applicator and Nozzle.
- For use with 3M Detector Loop Sealant 5000 Applicator PN 65928
- Durable plastic construction holds up under a variety of conditions
- Twists onto the applicator quickly and tightly
- Works with ply pack, nozzle and applicator for smooth sealant application
- Holds nozzle securely in place for better sealant dispensing and wire encapsulation
| 3M ID | 7000131475 |
|---|---|
| Part number | 67033 |
| Keywords | 67033 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 65.8 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15.412889093494723 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.14506416851764944 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.14506416851764944 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 252.572 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 65.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 256.50220198078193 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7599502390218777 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.7407700222117934 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4203.318 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 789.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 12 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2219.4595688403974 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.587901996676003 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.88924026654152 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36370.426 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10245.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9475.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 853.1889546554762 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 752.0122086709704 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 341.107 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


